Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > 7 ověřených tipů pro správné stravování

7 ověřených tipů pro správné stravování

To jak se denně stravujeme, záleží jen na nás a do velké míry můžeme ovlivnit skladbu jídelníčku a mít ho pod kontrolou. Seznamte se se 7 tipy správného stravování směřující ke zdraví organismu a celkové vitalitě!

1. Mátový čaj
Jistě znáte pozitivní účinek teplé vody s citronem ráno po probuzení na podporu činnosti trávicího ústrojí. Jemnější variantou na zkvalitnění trávení je po ránu vhodné zvolit mátový čaj (pokud možno z čerstvé máty).

2. Snídaně a oběd
Nevynechávejte a dopřejte si vydatnou snídani a oběd s obsahem všech tří živin (bílkoviny sacharidy, tuky). Patří mezi velmi důležité jídla pro start do dopoledního času a dodání potřebné energie na odpolední část dne.

3. Večeře
Pokud přijde čas večeře, snažte se pokud to bude jen možné ji zařadit alespoň 2-3 hodiny před ulehnutím do postele. Nezažijete pocit těžkosti, budete se cítit lépe, kvalitněji se vám bude spát a vaše trávicí ústrojí bude během spánku stejně jako celý organismu také odpočívat, což je velmi důležité.

4. Polévky a ovocné či zeleninové pyré
Nezapomínejte zařazovat do denního jídelníčku příjem polévek, ovocné a zeleninové (smoothies-krémy, pyré), které jsou lehce stravitelné, působí šetrně na trávení. Dále doplníte do organismu tekutiny (vodu), kvalitní živiny, vitaminy, minerály a další cenné látky.

5. Pitný režim
Pozitivně působí v rámci pitného režimu i denní příjem pár sklenic perlivé vody zjemněnou několika  kapkami čerstvé šťávy z citronu. Příznivý účinek je zajištěn díky obsahu oxidu uhličitého, který působí na činnost mozku (kognitivní funkce organismu)a zlepšení činnosti jater a zkvalitnění činnosti trávicího ústrojí.

6. Vitamin C
Nezapomínejte na pravidelný přísun vitaminu C nejen v jídelníčku (citrusy, kiwi, rajčata, zelí), ale i doplňkově ve formě suplementu a to nejen v období podzimu. Řadí se mezi významné antioxidanty chránící obranyschopnost lidského organismu (chrání před chřipkami, nachlazení, rýmou atd.)

7. Minerály
Velmi důležitý a nepostradatelný pro organismus je přísun dvou minerálních látek vápníku (calcium) a hořčíku (magnesium)- oba minerály naleznete v přirozeně např. v mléčných výrobcích, ořechách, rybách atd. Oba působí synergicky a zajišťují celkové zdraví, hlavně správný stav kostí, kůže, svalů, činnost nervového a srdečně-cévního systému.

Zdroj: www.marianpolansky.com