Anýz pravý

Anýz pravý
Anýz pravý

Anýz pravý (bedrník anýz)                                         

Latinský název: Pimpinella anisum L.

(čeleď Apiaceae - Miříkovité)

Cizí názvy: ANISE (GB), ANIS (D), ANIS, ANIS VERT (F), ANICIO (I), ANIS (E), GLYKANISO (GR), ANISRUOHO (SF), ANIS (S), ANYZ (PL)

Lidové názvy: anýz vonný, anýzový bedrníček, anýzový bedrník, bedrník menší.

Používaná část rostliny: plod (Anisi fructus)

Poznámka: je nutno odlišovat od tzv. anýzu hvězdicového, což je badyáník pravý, obecně známý jako badyán (Anisi stellati fructus), což je sušené hvězdicové plodenství druhu Illicium verum Hook. f. z čeledi Schisandraceae a také od bedrníku většího (P.major) a bedrníku obecného (P.saxifraga).

Doba sběru: srpen

Sušení, sesychací poměr

Vrchní část nati s okolíky necháváme dozrát, rozložíme na plachty, kde je necháme doschnout, během sušení dostatečně větráme a na plachtách prohazujeme. Po uschnutí se nažky tj., vlastní plody snadno vydrolují. Třídíme zbytky okolíku nebo nezralé plody. Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 35 °C, jinak by se ztrácela silice. Sesychací poměr je 2:1.

Oblasti pěstování

Větší množství jsou produkována v jižní Evropě, Indii, Číně, Japonsku, Chile, Argentině a Mexiku.

Obsahové látky

Anýz obsahuje silici (2-6 %) v závislosti na oblasti pěstování. Hlavními obsahovými látkami silice je trans-anethol (80-95%), přičemž cis-anethol je mnohem méně zastoupen pouze v rozsahu 0,3-0,4%,

pokud je skladován v temnu. Minoritními látkami jsou 4,4´-dimethoxystilben, anisaldehyd, estragol, pseudoisoeugenyl-2-methylbutrát, epoxypseudoisoeugenyl-2-butyrát, linalool, limonen, α-pinen, acetaldehyd, p-kresol, kreosol, β-farnesen, ɣ-himachalen, a kurkumen. Dále plod obsahuje 15-20 % tukových látek (včetně β-amyrinu, stigmasterolu a jejich solí palmitátů a stearátů), 5-7 % pentosanů, 4 % cukrů, 3 % furfurolu; také fenolické kyseliny a flavonolové/flavonové glykosidy (kvercetin-3-glukuronid, rutin, luteolin-7-glukosid, isoorientin, isovitexin , myristicin a apigenin-7-glukosid), okrajově pak kumariny (bergapten, umbelliprenin, umbelliferon, skopoletin).

Historie tradice použití

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích anýzu v části svého herbáře „O Berdnijku Kapitola “

Použití

Silice má výrazný protibakteriální účinek, užívá se jako prostředek proti kašli, při katarech horních cest dýchacích. Uklidňuje křeče zažívacího traktu a působí proti nadýmání a flatulenci.

Jako součást složených přípravků se používá proti nadýmání, k uvolnění střevních plynů a snížení jejich tvorby.

Dávkování a příprava nálevu

Vnitřně: 3 g drceného anýzu se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se obvykle 3x denně.

Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. U dětí se dávka samotného anýzu snižuje 0,5 g ve věku do 1 roku, 1 g pro věkové rozmezí 1-4 roky a 2 g pro děti věku 4-10 let.

Extrakty (výtažky, výluhy, silice)

Alkoholické destiláty s vyšším obsahem silice se používají v likérnickém průmyslu (zejména Ouzo, Pastis, Sambuca a Arak) někdy spolu s výtažky z dalších siličných / aromatických rostlin. Suché extrakty se používají do různých větropudných a dětských čajů. Silice a extrakty se též uplatňují v průmyslu cukrovinek, jako např. různé lékořicové bombóny, pastilky apod.

Samotná silice se používá do některých veterinárních preparátů užívaných v chovech hospodářských zvířat.

V poslední době se snaží nadměrná regulace EU vytvářet omezení v tzv. tradičních rostlinných léčivech s neadekvátním přeceňováním rizika minoritní obsahové látky silice estragolu, který byl ve velkých dávkách podáván pokusným myším jako izolovaná látka a tato vykázala jistá poškození.

Proto je třeba dodat, že anýz obsahuje v průměru pouze 0,105 % estragolu a v našich zemích má tradice používání do směsi dětských čajů u dětí s nadmutým bříškem historii bezpečného používání po mnohá desetiletí, bez prokázaných vedlejších účinků.

Je nutno podotknout, že úřad HMPC EMA publikoval hodnocení rizika rostlin s obsahem estragolu, kde vyvozuje, že koncentrace estragolu ve finálních aplikačních formách je 1 000 krát nižší, než zjištěná neškodná dávka 10 mg/kg u hlodavců.

Těhotenství a kojení

Při dodržování doporučovaných dávek a způsobu použití mohou užívat i těhotné a kojící ženy, pokud nejsou přecitlivělé na jiné okoličnaté rostliny, jako je fenykl, kmín, celer, koriandr a kopr.

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží plod anýzu i extrakty nejméně 2 roky.