Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Chraňte vaše děti před chřipkou

Chraňte vaše děti před chřipkou

Každý rok stejně se nejen rodiče malých dětí bojí zimního období. V těchto měsících často dochází ke chřipkovým epidemiím, během kterých se nemoc nejrychleji šíří mezi dětmi hlavně ve školách, školkách nebo jiných dětských zařízeních.

Jedinec může onemocnět několikrát do roka, v tomto období je však výskyt chřipky a nachlazení daleko větší. Pokud chcete předejít chřipce a nachlazení, musíte se o své děti správně postarat a dodržovat několik důležitých pravidel.

Rychlé přechody z venkovního mrazu do vytopeného bytu a prudké výkyvy teplot oslabují imunitu dospělých, ale především také dětí. Od běžného nachlazení se chřipka liší náhlým vzestupem teploty a až opožděným nástupem rýmy. Chřipku a nachlazení řadíme mezi onemocnění, jež se přenáší vzduchem. Šíří se tzv. kapénkami, k jejichž uvolnění dochází při kašlání, kýchání, ale i běžném mluvení. Chřipka je virové onemocnění, které se obvykle projeví 1 až 4 dny od kontaktu s virem. Ke kapénkové nákaze jsou děti náchylnější zejména při oslabení organismu.

Prvním projevem chřipky je náhlý vzestup tělesné teploty. Kromě vysoké teploty může nastoupit také zimnice, pocit únavy a vyčerpání, nechuť k jídlu, bolest svalů a kloubů. A nezapomínejme ani na kašel či rýmu. I tyto dva nepříjemné symptomy jsou projevem chřipkového onemocnění. Děti se obvykle zotaví z chřipky během 7 až 10 dní. Uzdravení se však může zkomplikovat, pokud se k chřipce přidá i bakteriální infekce. Nebezpečná je chřipka pro nejmenší kojence.

„O léčení chřipky u dětí, kojenců a batolat bychom se vždy měli poradit s lékařem či lékárníkem. Přesto existují určitá obecná preventivní opatření, která bychom jako rodiče měli dodržovat a jež mohou pomoci zabránit nakažení chřipkovým virem,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Zásady prevence nakažení chřipkou:

  • především posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu
  • pestrá strava, dostatek ovoce a zeleniny
  • vhodné oblékání v chladných dnech
  • v období zvýšeného výskytu chřipkového onemocnění je dobré omezit navštěvování míst s velkou koncentrací lidí (kina, divadla, MHD)
  • chránit ústa a nos při kašli a kýchání kvůli rozšiřování kapénkové infekce (používat jednorázové kapesníky, příliš se nedotýkat míst s možnou nákazou – například klik apod.)
  • pečlivě dodržovat hygienu rukou (mytí mýdlem, důkladné vysušení, případně dezinfekce)

Ne vždy jsme ovšem schopni všechny tyto zásady dodržet, děti třeba mohou některé potraviny bohaté na vitaminy a další potřebné látky odmítat (např. rybí tuk, různé druhy ovoce a zeleniny), a jsou tak více vystaveny chřipkovým vlivům. V dnešní době však můžeme jejich organismu poskytnout potřebné látky pomocí kvalitních doplňků stravy, jež jsou určené přímo pro děti. Těch je v současnosti nepřeberné množství a můžeme si vybrat z velmi široké nabídky. Účinný je zejména vitamin A, komplex vitaminů B, vitamin C a zinek. Dobrým pomocníkem pro dětskou imunitu jsou také probiotika. Na rozdíl od užívání léků probiotika dětské tělo nezatěžují, a naopak pomáhají budovat a posilovat imunitní systém.

Zdroj: www.life4us.cz