Pro zdravé žití > Poradna a diskuse

Poradna a diskuse

Poradna a diskuse

Zajímají vás informace související se zdravým životním stylem? Zeptejte se ostatních návštěvníků Prozdraveziti.cz nebo našich odborníků. Napište nám váš dotaz do diskuse níže nebo na .

 

Stránkování

<1 2
 
 
Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
  • Dotaz

    Jana Dobrý den,dva roky mám horší jaterní testy a pořád se to nelepší.Diagnoza doktorů (ztučnění - steatroza jater) .Dnes biochemické vyšetření: glukoza 4.7, močovina 5.9, kreatinin 57.2, kyselina močová 276.3, bilirubin 9, ALT 0.77, AST 0.7, ALP 2.97, amyláza 1.16, GMT 3.25 ,cholesterol 5.18 ,triglyceridy 1.01 ,HDL cholesterol 1.7, LDL cholesterol 3.2. Čím to je.

    • Nowaková - nutriční odborník Dobrý den,
      Bohužel není možné hodnotit Vaše jaterní testy bez jakékoliv klinické souvislosti, natož pak určit, z jakého důvodu u Vás dochází k dg steatózy jater. Dochází zde k metabolické poruše jater (příčiny mohou být různé – alkohol, obezita, porucha metabolismu tuků, cukrovka, užívání některých léků, v některých případech zůstává příčina neznámá). Opravdu pouze praktický lékař (či internista) může tuto otázku zodpovědět, ten zná všechny potřebné klinické souvislosti.

  • dotaz

    iva Dobrý den, mám myomy v děloze, hrozí mi odnění dělohy, můžete mi něco poradit?Je mi 49 let.Děkuji!

    • Nowaková - nutriční odborník Dobrý den,
      děložní myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny. Jsou jedním z nejčastějších ženských onemocnění vůbec. Vyskytují se u 30-40% žen mezi 30 a 50 lety. Jako klinicky významné lze označit takové myomy, které způsobují obtíže, jsou objemné, u mnohočetných - zvětšují-li dělohu více než odpovídá II. měsíci gravidity či nápadně rostou nebo vyskytují-li se u ženy mladé s neuzavřenou reprodukcí, zvláště pak u žen sterilních či infertilních. S růstem myomů a blížícím se klimakteriem příznaky často přibývají; po menopauze se však myomy obvykle spontánně zmenšují (podléhají involuci) a většinou již nevyžadují léčbu.
      Ve Vašem případě Vám doporučuji řídit se radami lékaře, který nejlépe zná Váš zdravotní stav a je schopen nejlépe rozhodnout, jaký typ léčby bude pro Vás nejvhodnější (zvolená léčba u pacientek s myomatózní dělohou závisí zejména na stupni obtíží a věku pacientky a také na jejích plánech souvisejících s těhotenstvím – ale to se Vás již, vzhledem k Vašemu věku, předpokládám, netýká).

      S pozdravem a přáním pevného zdraví
      Nowaková

  • Jarní únava

    Martin Dobrý den, chci se zeptat, jak bojovat proti jarní únavě. Je mi 30let. Děkuji.

    • Kamila Ahojda, zkus vyměnit židli za zdravotní, já jsem si koupila Spinalis a je úchvatná :) Úplně mi odbourala bolesti zad a musím říct, že se celkově cítím o mnohem líp. Žádná uúnava když jdu z práce a tak dále... Doporučuji :)

    • Peťka Ahoj Marti, pokud ti můžu poradit, tak za sebe doporučuju alespoň vyzkoušet přírodní produkt coenzym extra. Jsem s ním velmi spokojená. Kupuju si ho přímo tady :http://www.davinciacademia.cz/produkty/coenzym-extra-classic/

    • Nowaková (nutriční odbornice) Dobrý den,
      jarní únava je o pocitu fyzické a psychické únavy a vyčerpání, které se objevuje v období koncem zimy a začátku jara. Na vzniku jarní únavy se podílí mnoho faktorů – nedostatek slunečního záření v průběhu zimních měsíců, méně času trávíme aktivním relaxem na čerstvém vzduchu, důvodem může být i nižší hladina vitaminů v organismu… Proto je v tomto období velmi vhodné zvýšit příjem vitaminů (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny). Vhodné jsou i různé multivitaminové a multiminerální doplňky stravy. Doporučuji doplnit stravu hlavně o vitaminy C a také D. Vitamin D – též známý pod názvem „sluneční vitamin“ (naše tělo si ho dokáže vyrobit díky slunečnímu záření) našemu organismu po zimě opravdu chybí. Dále je vhodné doplnit stravu o vitaminy skupiny B a také minerální látky, jako je selen či zinek.
      Velmi důležité je přitom dodržovat psychohygienu, která zahrnuje zejména dostatek spánku a odpočinku, aktivní pohyb, neméně důležitý je příjem vyvážené racionální stravy a rovněž dostatečné množství tekutin.

  • klouby

    Monika Dobrý den,
    v rodině máme dědičnou artrózu a bolesti kloubů. Již nyní ve věku kolem třicítky to často pociťuji, zejména na nohou v oblasti malých kostí nártu, tvrdé kůže, křupání v prstech apod. Začala se mi bortit příčná klenba a trpím i vbočeným palcem a zvětšováním kloubu u něj. Můžete mi doporučit nějaké cvičení - nebo i třeba čeho se vyvarovat z hlediska pohybu a výživy? Děkuji.

    • Jana Ulrichová Dobrý den, je mi 35 let a už delší dobu mám podobné problémy. Na artorózu mi můj doktor doporučil gel Biofreeze, a jsem s ním velice spokojená. Určitě bych vám doporučila také vyzkoušet. Ještě mám zkušenost s vbočeným palcem a ten řeším tejpováním pomocí kinesio tejpu a také jsem spokojená.

    • Nowaková (nutriční odbornice) Dobrý den,
      u artrózy je tou nejlepší prevencí pohyb. Je velmi vhodné si udržovat optimální váhu, fyzickou kondici a zachovávat dobrou pohyblivost kloubů a svalů. To lze docílit pravidelným cvičením, které není příliš silové a jednostranně nezatěžuje určité klouby (velmi vhodné je např. plavání, chůze, jízda na kole, jízda na běžkách apod.). Nevhodný je např. běh na tvrdých površích, ne příliš vhodný je tedy basketbal, házená, hokej, fotbal. Správné stravování s obsahem vitamínů a minerálů tělu i kloubům jistě prospěje. Je vhodné některé látky užívat i prostřednictvím doplňků stravy, jako např. vitaminy D, E, při nedostatku čerstvé zeleniny a ovoce i vitamin C. Je vhodné rovněž užívat přípravky, které vyživují samotný kloub (přípravky obsahující např. kolagen, glukosamin sulfát, chondrotitin sulfát, hyaluronovou kyselinu,…).
      V souvislosti s borcením příčné klenby doporučuji vyhledat odborného lékaře (ortopéda), který na základě Vašeho vyšetření zvolí vhodnou rehabilitaci.

      • čak nechte si vyhledat KLOUBNÍ ZÁNĚTY A HOMOCYSTEIN

  • Hmotnost těhotenství

    Agáta Dobry den,
    momentalne jsem v 8.mesici tehotenstvi a pribrala jsem jiz 15 kg. Je pravda, ze v zivotosprave jsem trochu povolila, se cvicenim logicky taky a navic zadrzuji vodu. Nicmene predpokladam, ze jeste neco naberu a jiz ted mne trapi, jak se budu vracet na puvodni hmotnost. Muzete mi prosim poradit, jak se dostat po porodu zpatky do formy? Kdy zaradit pohyb? Jaky? Aby to bylo co nejmensi trapeni... Co jidelnicek? Vim, ze to nebude snadne i kvuli tomu, ze budu mit mene casu a energie. Jinak predpokladam, ze rodit budu klasicky a ze budu aspon pul roku kojit. Moc dekuji a preji hezky den.

    • Nowaková (nutriční odbornice) Dobrý den,
      pokud Vaše těhotenství probíhá normálně a přírůstek tuku je přiměřený (a Vašich 15 kg není žádná tragédie), pak při plném kojení, kdy matka respektuje zásady zdravé výživy, nesnaží se o razantní hubnutí, ale nepřejídá se, pozvolna klesá k původní váze. Pro informaci - jen kojením můžete shodit kilo za měsíc (rychlejší hubnutí se po porodu ani nedoporučuje, protože při rychlém odbourávání tuků se do mateřského mléka dostávají škodliviny z Vašeho těla).Nerozumné omezování jídla s sebou nese i to, že přestanete přijímat některé živiny, které však dítě nutně potřebuje a zaviníte si akorát to, že budete mít doma uplakané miminko. Kojící žena má jíst dostatečně pestrou a vyváženou stravu. Hubnutí po porodu by spíše mělo být ve znamení upravení jídelníčku směrem ke zdraví. Na den se doporučují alespoň tři porce obilovin, například ve formě pečiva a příloh, tři porce zeleniny, dvě porce ovoce, tři porce mléka a mléčných výrobků, sýrů, jedna porce masa (v souvislosti s kojením – pozor na nadýmavé potraviny – kedluben, květák, luštěniny, zelí, hrušky…!).
      Co se týče cvičení, všeobecně lze říci, že v prvních dnech po proběhnutém spontánním porodu je možné začít s lehkým dechovým cvičením, procvičováním dolních končetin a lehkým protahováním svalů. Cvičením se zlepší krevní oběh a příznivě ovlivní zavinování dělohy. Důležité je rovněž posilování pánevního dna a postupné procvičování břišního svalstva, které v období těhotenství podléhá největším změnám (zprvu jen např. stažení bříška – žádné sedy lehy!). Až se na to budete cítit, můžete přidat cviky zaměřené na procvičení šikmých břišních svalů. S posilováním přímého břišního svalu počkejte klidně i několik měsíců. S opravdovým pravidelným cvičením začněte, až se na to budete cítit – je to opravdu velmi individuální (a tělo si řekne samo, uvidíte, že sama nejlépe poznáte, kdy jste opět připravená na fyzickou zátěž). Více náročnou fyzickou aktivitu bych doporučila až po 3 měsíci kojení, kdy je kojení ustáleno a maminka s miminkem si většinou vytvoří denní režim. Na závěr ještě jedna věc, na kterou je také dobré myslet - při fyzicky náročném cvičení se ve svalech tvoří kyselina mléčná, která přestupuje do mateřského mléka, a ovlivní tak jeho chuť. Některým dětem to může vadit a kojení mohou odmítat. Je vhodné tedy nakojit před cvičením a poté kojit cca 1,5 hodinu po fyzické aktivitě…
      Přeji Vám co možná nejpohodovější porod a krásné, zdravé miminko!!

  • problém s hybnutím boků a bříška

    Tomáš Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na jednu věc. Po pravidelném scvíčení, které jsem nastartoval před 2 lety jsem docela zásadně zhubnul. Snažím se jíst 3 až 4 krát denně. Nemyslím, že jím nezdravě - hodně masa, zeleniny, celozrnné potraviny. Ale samozřejmě, člověk někdy zhřeší... :)
    Chtěl jsem se zeptat na jednu věc, po tak dlouhém čase se mi teď hubnutí zastavilo, naopak teď pociťuji, že boky jdou nahoru. Nevím, ale čím to může být, když chodím pravidelně sportovat a životosprávu jsem nijak zásadně nezměnil. Děkuji za radu. Tomáš.

    • Nowaková (nutriční odbornice) Dobrý den,
      pravděpodobně u Vás došlo ke zpomalení metabolismu. Ke zpomalení metabolismu může dojít jednak v souvislosti s přibývajícím věkem nebo také vlivem toho, že jíme nepravidelně, ve velkých intervalech nebo že jíme příliš velké porce. Cca 3-4 hodiny po jídle (v závislosti na tom co jste snědli) je jídlo natráveno a tělo zjistí, že nemá žádné další živiny a tak začne šetřit energii na zlé časy a zpomalí spalování přijatých živin i zásobního tuku. Ideální je tedy jíst menší porce (každé jídlo by nemělo mít více než 300 kalorií), ale častěji (cca co 3 hodiny) - trik je opravdu v těch malých porcích.
      Pokud byste si se sestavením optimálního jídelníčku nevěděl rady, doporučuji vyhledat nějakého výživového specialistu, který Vám sestaví jídelníček přímo pro Vás.Takový jídelníček musí být sestaven individuálně, zohledňuje se zde Vaše váha, věk, zdravotní stav atd. Jednoduše řečeno – jídelníček, který bude fungovat Vám, už nemusí fungovat někomu jinému.
      Co se týče cvičení, doporučuji zaměřit se na problémové partie (oblast břicha, boků) a svaly takto posílit.

  • Výživa při sportu

    Martina Dobrý den, mám poměrně sedavé zaměstnání a tenhle rok jsem se rozhodla začít trénovat a uběhnout v březnu půlmaraton. Hádám, že pro moje tělo je to nezvyklá zátěž, protože jsem nebyla zvyklá předtím nijak extrémně sportovat. Jak mám upravit jídelníček při takové zátěži? Mnohokrát děkuji za radu.

    • Nowaková (Nutriční odbornice) Dobrý den, čím je větší objem a intenzita tréninku (a také věk), tím větší pozornost je třeba věnovat výživě. Sportující mají například vyšší požadavky na přísun vitaminů (přestože adaptace na tělesnou zátěž přináší i jejich lepší vstřebávání a využití (je vhodný dostatečný přísun nejlépe sezónního ovoce a zeleniny). Výživa sportovce se nijak výrazně neliší od běžných doporučení pro racionální stravu, je třeba řídit se obecnými pravidly zdravé výživy (racionální dieta bez nadbytku sladkostí, moučných a tučných jídel, s převahou rostlinných tuků, rostlinných bílkovin (sója, luštěniny), maso libové, ryb alespoň 300 g čisté váhy týdně, hojnost zeleniny a ovoce-až 600 g denně), dále nejíst velká množství jídel najednou, ale rozdělit je do více porcí – dodržovat svačinky (ovoce, müsli tyčinky).
      Co se týče vytrvalostních disciplín, obecně můžeme říci, že klíčovou složkou stravy jsou sacharidy. Náš organismus si totiž dokáže omezené množství sacharidů uložit do zásoby, a to do jater v podobě glykogenu a v závislosti na naší trénovanosti také přímo do svalů. Těchto zdrojů pak využíváme jako zdroje energie pro svalovou činnost. Pro sportovní tréninky musí být zásoby sacharidů doplňovány, aby byla uspokojena spotřeba energie a aby se oddálila únava a vyčerpání. Zásoby sacharidů si v první řadě vybudujete tak, že zvolíte dietu zaměřenou spíš na sacharidy než na tuky.
      Pro každého, kdo běhá, je bez ohledu na výkonnost důležitá informace, že existují různé druhy sacharidů. Strava běžce (běžná a před výkonem) by měla obsahovat dostatek polysacharidů (těstoviny, rýže, brambory, pohanka, pečivo a další), protože fungují jako zásobní a stavební látky a jsou zdrojem energie pro svalovou činnost. V průběhu a zejména po výkonu je vhodné konzumovat sacharidy jednoduché v potravinách s vyšším glykemickým indexem (ovoce, bílé pečivo, cornflakes a další). Pokud by totiž po intenzivním tréninku nebyla včas doplněna energie cukry ale bílkovinami, budou bílkoviny využívány jako zdroj energie a ne ke stavbě svalové hmoty (což je nežádoucí).
      Po maximálních trénincích je vhodné využití doplňků stravy – hlavně antioxidantů (cca půl hodiny po tréninku) – snižují se tím negativní dopady oxidačního stresu (čím víc dýchám – a to běžci převážně dělají :-) – tím větší oxidační stres).
      Samozřejmostí by mělo být dodržování pitného režimu před, v průběhu i po tréninku.

  • Stresové období

    Katka Dobrý den, co mi může pomoci na stres? Děkuji.

    • Prozdraveziti.cz Dobrý den, vhodné je dostatek spánku. Pomoci mohou také doplňky stravy s obsahem L-tryptofanu. Pokud jste ve stresu delší dobu a začínají se u Vás projevovat příznaky deprese, tak vyhledejte odborníka nebo praktického lékaře.

      • Katka Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď.

    • Zuzka http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-a-hubnuti-zdravi/165316/lekar-radi-predvanocni-stres-pomuze-zvladnout-kava.html

  • Zažívací problémy

    Ivana Co mám dělat, pokud mám průjem více než 3 dny?

    • Prozdraveziti.cz Dlouhotrvající průjem může mít velmi nepříjemné následky pro celý organismus. Dochází při něm k velkým ztrátám a minerálů. To může v krajním důsledku vést až ke smrti pacienta. Průjem není sám o sobě nemocí, ale jedná se o příznak chorobného stavu, resp. obranou reakci organismu. Raději proto navštivte vašeho lékaře.

      • Petr Dobré jsou také sušené švestky...

        • Marie Sušené švestky působí obrázeně... Podporují pročištění organismu! Svěstky tedy ne!

          • Dana Přesně tak...:-)

  • poradna

    Jitka Mullerova Jsem na PU. A pracuji na smlouvu dohoda o provedeni prace.Muj přijem je maly.Mam narok na podporu?Děkuji

    • Prozdraveziti.cz Dobrý den, s Vaším dotazem se obraťte na poradnu specializovaných stránek, které nabízejí právní poradnu. Hezký den.

Prosím vyplňte všechna pole!

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód