Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Měli bychom vědět, co potřebujeme

Měli bychom vědět, co potřebujeme

Na otázky odpovídá prof. MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

1. Má užívání vitaminů a minerálů v doplňcích stravy své výhody?

K užívání vitaminů a biominerálů (mikronutrientů) ve formě doplňků stravy se většinou rozhodujeme podle svého zdravotního stavu nebo toho, jak se cítíme. Věrohodné informace o optimální denní dávce jednotlivých vitaminů ve stravě, jejich funkci v metabolismu člověka a zastoupení v různých druzích potravin lze nejlépe získat od lékárníka nebo lékaře.

2. V jakých situacích bychom po doplňku měli sáhnout?

Rozmanitá skladba potravin obsahuje naši denní potřebu vitaminů a biominerálů. S rostoucím biologickým věkem, zhoršováním mentálních schopností, klesající fyzickou aktivitou, zhoršeným pitným režimem a chronickými chorobami dochází zejména u osamělých lidí ke snížení příjmu potravy a tím také ke snížení příjmu nezbytných mikronutrientů.
Svůj negativní účinek má zvýšená spotřeba alkoholických nápojů, stres a nedostatek spánku. Všechny tyto faktory mají vliv na snížení imunitní ochrany organismu. Nedostatek každého mikronutrientu má své subklinické příznaky. V takových případech je žádoucí konkrétní vitamin nebo biominerál dodat ve formě doplňku stravy, což je vždy dobré nejprve zkonzultovat s odborníkem.

3. V jaké formě jsou vitaminy a minerály pro tělo nejlépe využitelné?

Zde záleží na zdroji a technologické úpravě mikronutrientu. Jako příklad mohu uvést vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Ten první se získává z rostlinných zdrojů, druhý ze živočišných. Pro člověka je výrazně biodostupnější přípravek obsahující cholekalciferol.

4. Co je to biologická dostupnost, jakou hraje roli při výběru DS?

Zjednodušeně lze biologickou dostupnost popsat jako rozdíl v množství látky, kterou přijmeme ústy, a jejího množství nalezeného v plazmě nebo séru.
Obecně je biologická dostupnost údaj, který vyjadřuje procento podané dávky, které je organismem využito. Ovlivňuje ji především vstřebatelnost látky (nejčastěji po podání ústy), degradace látky ještě před vstřebáním, léková forma a tzv. efekt prvního průchodu játry (first-pass efekt), který často podstatným způsobem sníží množství podané dávky v krvi. Biologická dostupnost se vztahuje k podání léčiva injekcí přímo do žíly. Při tomto způsobu podání je počítána jako 100%.

5. Které vitaminy a minerály jsou pro naše zdraví klíčové?

Jednoduchá odpověď – všechny.
Dlouhodobý nedostatek každého mikronutrientu se projeví na zdravotním stavu jednotlivce.

6. Jak si máme ohlídat, abychom vitaminy a minerály získávali?

Snažit se dodržovat způsob života, který je označován jako zdravý životní styl. K němu patří rozmanitá skladba potravin v denní dietě a dostatek fyzické aktivity. Obojí je tou nejlepší prevencí před nedostatkem vitaminů a biominerálů.

Hlídejte si, jaké množství vitaminů a minerálů užíváte

Čtěte pozorně příbalový leták

„Na každém balení doplňku stravy je povinností uvádět, jaká je doporučená denní dávka vitaminů a minerálů. Nově se nesmí uvádět DDD – doporučená denní dávka, ale místo toho se uvádí RHP – referenční hodnota příjmu. Doporučuji nakupovat doplňky stravy alespoň napoprvé v lékárně: zde je k dispozici lékárník, který by vám měl poradit. Obecným pravidlem je nakupovat od ověřených firem, jako jsou členové České asociace pro speciální potraviny,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České asociace pro speciální potraviny.