Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Latinský název: Calendula officinalis L.

 

 

Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

 

Cizí názvy (měsíček lékařský květ): Souci (F), Ringelblumenblüten (D), Pot Marigold flower (GB), Calendula fiore (I), körömvirág virága (H), kwiat nagietka (PL), floare de gălbenele (RO), Kliņģerītes ziedi (LV), Morgenfrueblomst (DK), Goudsbloem (NL), Tarhakehäkukan kukka (SF), nechtíkový kvet (SK)

 

Lidové názvy: deštní bylina, kalendule, krušínek, nechtík, nepravý šafrán, pazourky, sluníčko

 

Používaná část rostliny: květ se zákrovem, květ bez zákrovu (Calendulae flos cum calyce, Calendulae flos sine calyce)

 

Doba sběru: červen–říjen

 

Sušení, sesychací poměr:

Květ měsíčku se zákrovem i bez něj (pouze jazykovité květy z květních úborů bez kalicha) sušíme na sítech nebo lískách ve vrstvě do 4 cm ve stínu a na dobře větraném místě. Pokud se květy suší umělým teplem, neměla by teplota přesáhnout 50 °C. Sušení na přímém slunci není vhodné, protože květy tak ztrácejí barvu.

Sesychací poměr:         květ měsíčku se zákrovem/kalichem 6:1

květ bez zákrovu (květní úbory bez kalicha) 8:1

 

Oblasti pěstování:

Pochází prakticky pouze z kultur po celé Evropě, větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu ve Středomoří, hlavně v románských zemích, pak také na Balkáně v Rumunsku.

U nás byl v roce 1941 vyšlechtěn červeně oranžový plnokvětý kultivar Plamen. Zplaňuje pouze ojediněle, a proto sběr nemá žádný význam.

 

Obsahové látky:

Květy obsahují červenooranžový pigment, který je směsí betakarotenu, lykopenu, violaxantinu a dalších xantofylů. Bylo izolováno několik saponinů (glykosidy A–D, D2, a F) se základní strukturou 3-O-β-D-glukuronidu kyseliny oleanolové; triterpenoidy helinatriol C a F, ursadiol, 12-ursen-3,16,21-triol; faradol, brein, arnidiol, kalenduladiol, longispoinogenin; kalendulosidy A, B, C, D, G a H; α- a β-amyrin, taraxasterol a lupeol. Flavonoidy zahrnují narcisin, rutin; dále jsou udávány stopy silice (cca 0,02 %) a salicylová a chlorogenová kyselina. Polysacharidy jsou tvořeny hlavně rhamnoarabinogalaktany a arabinogalaktany.

Historie používání:

O účincích měsíčku hovořil již Mattioli v 16. století, a to v části svého herbáře O Měsýčku kapitola.

Použití:

Vnitřně:

Je většinou pouze součástí čajových směsí jako korigens vzhledu, tj. ke zkrášlení. Tradičně lidově se užívá při zažívacích poruchách, zejména těch žlučníkového původu. V potravinářství se někdy také používají sušené jazykové okvětní lístky tmavě oranžových odrůd jako náhražka šafránu.

 

Zevně:

Používají se zejména olejové výtažky a tinktury do hojivých krémů např. na rozpraskané ruce či chodidla, ale i na opruzeniny a proleženiny bez otevřených ran. Symptomatická terapie menších zánětů pokožky a sliznic zahrnuje též nedoléčené popáleninové stavy a spáleniny od slunce.

Měsíčkové extrakty se stále více používají v kosmetice, např. ve složení zklidňujících krémů a mastí, v koupelových pěnách, šamponech, mýdlech, zubních pastách a dalších kategoriích kosmetických přípravků.

 

Dávkování a příprava odvaru:

Vnitřně:

Pro přípravu čajového odvaru se používá 1 čajová lžička květu (1–2 g), který se přelije šálkem (150 ml) vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě. Poté se vše scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné každé 3 hodiny. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Zevně:
K omývání problematické pokožky a k výplachům či kloktání se používají 2 polévkové lžíce květů na 1 litr vody nálevu. Případně povrchová aplikace v polotuhých přípravcích (masti/krémy), které obsahují 2–10 % tekutých extraktů, obvykle v poměru 1:1,8–2,2 DER s etanolem koncentrace 40–50 % (v/v).

Extrakty (výtažky, tinktury)

Tinktura z květů se připravuje za použití 70–90% lihu (v/v) v poměru DER 1:5 a je pro dospělé adekvátní v dávce 2 % do vlažné vody jako kloktadlo či výplach 2–4x denně; u dětí nad 12 let méně v poměru k věku a hmotnosti.

 

Zajímavé je udávané lidové použití čerstvě vylisované šťávy z celé kvetoucí rostliny, kdy se dávkuje   4–6 g šťávy na 30 g nesoleného másla a tato „mast“ se používá k obkladům, které by se ale měly po ½ až 1 hodině vyměňovat.

 

Není vhodné v případě alergie na rostliny z čeledi hvězdnicovitých.

Těhotenství a kojení

 

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený květ nejméně rok, tinktury pak nejméně 2 roky.