Parkinsonova nemoc

Onemocnění, jež postihuje zejména lidi staršího věku. Nezkracuje délku života, ale přináší řadu omezení, která výrazně ovlivňují kvalitu života. Nemoc nelze zcela vyléčit, léčba především potlačuje a omezuje nežádoucí příznaky a snaží se udržet co možná nejvyšší úroveň a kvalitu života pacienta.

Při onemocnění dochází k degenerativnímu postižení buněk bazálních ganglií v mozku. Je narušeno vytváření nervového přenašeče dopaminu. Příčina úbytku tvorby dopaminu není známa.  Existuje mnoho teorií – podle jedné jsou buňky ničeny toxiny v těle, podle jiné teorie jsou příčinou jedy z okolního prostředí. K úbytku dopaminu dochází pozvolna a příznaky se mohou objevit až po několika měsících od prvního poklesu jeho hladiny.

Jaké má nemoc příznaky?

1.    Zpomalený pohyb.

2.    Třes rukou a svalů.

3.    Těžkost v končetinách.

4.    Bolest zad.

5.    Porucha spánku.

6.    Omezená obličejová mimika.

7.    Nesrozumitelná řeč.

8.    Ztráta chuti k jídlu.

9.    Deprese.

Parkinsonova nemoc se léčí pomocí léků, které nahrazují chybějící dopamin. Může se také injekčně aplikovat apomorfin. Pokud již nezabírá klasická léčba, přichází na řadu neurochirurgická operace bazálních ganglií.

Přírodní a doplňková léčba – vitamin C, vitamin E, selen, B komplex, pupalkový olej, trávicí enzymy. Pomáhají také bylinky s detoxikačními a protistresovými účinky nebo gingo biloba zlepšující paměť a funkci mozku. Léčbu významně stimuluje také reflexoterapie, aromaterapie, muzikoterapie nebo homeopatie.

 

 

 

 

Loading...

Nemoci