Pásový opar

Jde o bolestivé virové onemocnění. Latinsky herpes zoster je vyvolán virem Varicella zoster. Pásový opar patří do kategorie herpetických virů a při styku s ním může dojít k nákaze. Virus přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu se může reaktivovat a projevit. Při aktivaci viru děti onemocní planými neštovicemi, dospělí a ti, kdo už neštovice prodělali, mohou onemocnět pásovým oparem. Je to způsobeno zejména tím, že původcem je stejný virus.

Pásový opar se projevuje bolestí a pálením na kůži. Jedinec se může cítit nemocný, unavený, mít zimnici, horečku. Kůže může být zarudlá. Podle názvu se nejčastěji vyskytuje v oblasti pasu, ale objevuje se i jinde – na úrovni hrudní páteře, v bederní oblasti nebo na šíji či rameni. Častým místem je také čelo, v tomto případě může být zasaženo ucho i oko, což je nebezpečné. Puchýřky se objevují v pásech a hojení může trvat až 4 týdny. Po několika dnech puchýřky zasychají a mění se ve strupy.

Jak se pásový opar léčí? 

1.    Protivirové léky – acyklovir v tabletách, v těžkých případech nitrožilně.

2.    Mast s obsahem idoxuridinu.

3.    Léky pro zmírnění bolesti.

Vhodné jsou také volně prodejné doplňky stravy obsahující aminokyselinu L-lysin, vitamin E nebo pupalkový olej. Doporučují se také doplňky stravy podporující imunitu, které je dobré užívat i preventivně.

Loading...

Nemoci