Vitamin D (kalciferol)

Vitamin D je součástí skupiny vitaminů rozpustných v tucích a je nezbytný pro udržení minerální rovnováhy v těle. Patří mezi vitaminy „podmíněně esenciální, neboť za normálních okolností se vitamin D tvoří v kůži z 7-dehydrocholesterolu (derivátu cholesterolu) působením slunečního záření. Syntéza působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby. Dalším zdrojem jsou pak potraviny – rybí tuk, játra, vaječný žloutek a mléčné výrobky.iStock_000011513172XSmall.jpg

Vitamin D pomáhá lidskému tělu udržovat vyrovnanou hladinu vápníku a fosforu, je důležitý pro zdravý vývoj a udržování kostí, svalů a pomáhá modulovat imunitní systém. Nejvíce ohroženou skupinou s nízkými hodnotami vitaminu D jsou hlavně kojenci, starší osoby a lidé trpící obezitou. V severních zeměpisných šířkách a v industriálních aglomeracích je doporučena suplementace vitaminem D. Lidé s tmavší pletí produkují menší množství vitaminu D, neboť melanin (kožní barvivo) absorbuje UV-B záření. Používání opalovacích krémů (ochranný faktor 8) snižuje tvorbu vitaminu D v pokožce o 95%.

Některé studie ukázaly, že nízké hladiny vitaminu D jsou spojeny s osteoporózou. Rovněž spolu s vápníkem pomáhá tento vitamín při léčbě zlomenin a pozitivně ovlivňuje funkci svalů. Vybrané studie rovněž naznačují spojitost nedostatečné hladiny vitaminu D s rakovinou prsou, prostaty a tlustého střeva.

Odborníci doporučují, aby si lidé v zemích s chladnějším klimatem, kterým se nedostává přímého slunečního záření po dobu alespoň 30 až 45 minut za týden, zajistili dostatečný přísun vitaminu D vhodnou stravou nebo dodatečným užíváním potravinových doplňků.

Ve světě se s nedostatkem příjmu vitaminu D můžeme setkat. Tato skutečnost může způsobit špatné vstřebávání a udržování vápníku v těle, což vede k úbytku kostní hmoty. Velmi častou dětskou nemocí v rozvojových zemích je tzv. křivice – měknutí kostí.