Všehoj ženšenový (pravý)

Všehoj  ženšenový (pravý)

Latinský název: Panax ginseng C. A. Mey.

Čeleď: Araliaceae (aralkovité)   

Pozn.: nutno rozlišovat od Panax quinquefolius L. (všehoj pětilistý neboli americký ženšen, syn Aralia quinquefolia Dec. & Planch.), který je odlišný i v účincích a označuje se latinsky jakoRadix Panacis quinquefolii, také jiný druh je ženšen nepravý Panax pseudoginseng Wall., syn. Panax notoginseng  (Burkill) F.H.Chen

Cizí názvy: GINSENG (GB), GINSENGWURZEL (D), GINSENG (I) NINSIN (JAP), RACINE DE GINSENG(F), ZEN-SZEN (PL),  SAN-SAM , KORYO INSAM (KOR)                                   

Lidové názvy:kořen života, jen-šen, sen-žen, stosil, životabudič

Používaná část rostliny: Kořen (nejlepší je hlavní část bez postranních vedlejších kořenů)

Doba sběru:Kořen se sklízí v období zralosti, což bývá obvykle stáří 6 let a mnohdy se používá různých posklizňových úprav před sušením.

Sušení, úprava: Suší se ve stínu, přičemž tzv. bílý Panax ginseng se před sušením loupe a jako červený Panax ginseng se označuje neloupaný kořen, který se před sušením navíc ošetřuje horkou párou nebo povaří.

Oblasti pěstování: Pochází prakticky většinou z kultur zastíněných před sluncem plachtami, největší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu asijského ženšenu v severovýchodní Číně (Mandžusko, provincie Fuzhou) a rovněž v obou státech Koreje, Japonsku a také na Taiwanu.

Obsahové látky: Hlavní obsahovou látkou jsou saponiny, triterpenoidní glykosidy, které se označují jako ginsenosidy a je jich popsáno asi 18 různých druhů (s typovými označeními Rx), hlavně damaranového a oleanolového typu, přičemž hlavní deriváty jsou na bázi protopanaxadiolu a protopanaxatriolu s variabilním celkovým obsahem 0,7-3% ginsenosidů dle kvality a zejména stáří (min. sumární obsah pro využitelnost je 0,4%), dále stopy silice s obsahem panacenu (C15H24) a eremofilenu; steroly (např. β-sitosterol a jeho β-glykosidy); 8–32% škrobů; 7-9%ženšenových polysacharidů (panaxany A-U) a pektin, rovněž volné cukry(např., glukoza, fruktoza, maltosa, trisachridy, etc.); vitamíny (např., vitamín B1, B2, a B12, nikotinová kyselina, pantothenová kyselina a biotin); 0.1–0.2% cholinu; minerály (zinek, měď, mangan,vápník, železo atd.); polyacetylény (např. panaxynol) a různé polypeptidy.

Historie tradice použití: Tradiční použití v lidovém léčitelství zde vychází z empirických zkušeností čínských léčitelů (TCM), kteří rostlinu používali jako posilující prostředek již před 3000 lety a pěstování se ve 3. stol n.l. přeneslo do Koreje a dále se používání pravděpodobně přes italské, hlavně benátské obchodníky přeneslo do Evropy (Marco Polo referoval o jeho použití již v r. 1274 , ovšem s vážnějším zájmem se pak setkalo až v 17. století, kdy siamský král daroval ženšen Ludvíku XIV). V Japonsku započalo pěstování až během 18.století, ovšem Panax zmiňuje jako panaceu tj.všelék již Mathiolli (1544).

Použití: 

Vnitřně: 

Účinky pravého ženšenu jsou polyvalentní i když je hlavně užíván jako tonikum při snížení koncentrace dané stárnutím, jako adaptogen pro jeho revitalizační účinky zvláště v rekonvalescenci po dlouhém onemocnění. V tradičním používání též pomáhá při různých obtížích jako je ztráta paměti, obluzenost, bolesti hlavy, celková únavnost, sklony ke křečím, impotence typu ztráty libida, tendence ke zvracení, revmatismus, průjmová onemocněná a ztráta chuti k jídlu, včetně vnitřní krvácivosti a krvácení z nosu (epistaxe).

Zevně:

Používají se zejména a výtažky pro osvěžující účinek v různých typech kosmetiky jako jsou locia, krémy, mýdla, koupelové přípravky apod. (zde se ovšem často užívá americky ženšen, nebo kombinace obou druhů).

DávkováníVnitřně: Pro přípravu aplikačních forem se používá denní dávka ekvivalentu 0,5 g -2 g sušeného kořene v tekutém či extrahovaném vysušeném stavu, neužívá se na noc.

Extrakty (výtažky, výluhy): Obvykle se využívá tinktury (1:10, 70% etanol). Pro symptomatickou revitalizaci činí dávka pro dospělé 20-30 kapek tinktury (připravené z 10 g sušeného kořene tak, aby se získalo 100 ml tinktury) celkem 3 x denně po dobu 3-4 měsíců.

Nutno dát pozor na porušování náhražkami a záměnu s americkým ženšenem, jenž má mnohdy spíše uklidňující vlastnosti než ty povzbuzující, které náleží pravému asijskému ženšenu (různé ginsenosidy mohou mít individuálně i přímo protichůdné účinky). Není příliš vhodné pro pacienty s potížemi se spánkem a usínáním, ale jinak je ženšen obvykle dobře snášen pokud nedochází k předávkování, kde se mohou objevit dočasné spánkové obtíže.

Těhotenství a kojení: Vzhledem k nedostatku dat a principu předběžné opatrnosti není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.

 

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušená kořenová droga nejméně 2 roky, sušené extrakty pak nejméně 3 roky.