Zácpa

Zácpa, popisovaná jako obtížné vyprazdňování stolice, nastává, pokud je vyprazdňování méně časté než jednou za tři dny (někdy též uváděno méně časté než třikrát týdně).

Pravidelná stolice však neznamená vyprazdňování jednou denně, souvisí totiž s příjmem potravy a tekutin. Pokud je tedy příjem nízký či tzv. bezezbytkový, nelze se stolicí počítat a četnost je cca jednou za dva týdny. Vzhledem k tomu, že stolice je ze 75 % tvořena vodou, je důležité sledovat i příjem tekutin. Zbylých 25 % tvoří nerozložená vláknina, anorganické látky, bílkoviny, tuky a mrtvé bakterie. Pamatujte tedy, že u zácpy nejde o četnost, ale pravidelnost a také bezbolestivost.

Nejedná se o nijak výjimečné onemocnění, zácpou trpí 30 % dospělé populace. Můžou ji provázet i jiné nemoci – objevuje se zejména při střevních zánětech, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách, otravách, míšních poraněních a hemoroidech. Častěji se vyskytuje u žen.

Vlastní zácpu můžeme rozdělit na dvě skupiny podle stavu střeva.

  1. Spastická zácpa vzniká nadměrnou střevní dráždivostí. Dochází ke zúžení některých úseků střevní trubice a stolice je poté uvězněna v roztažených „kapsách“.
  2. Atonická zácpa vzniká, pokud je stěna střeva uvolněná. Střevo se pak málo pohybuje a nedostatečně posouvá stolici k řitnímu otvoru.

 

Rizikovým faktorem jsou kromě dalších onemocnění střev především špatné stravovací návyky.  Obecně můžeme říct, že pokud dodržíte zvýšený příjem zeleniny, ovoce, ryb a vlákniny, tak se vám snáze bude vyhýbat střevním onemocněním. A jak již bylo řečeno, důležité je také dodržovat pitný režim (minimálně 2 litry tekutin denně).

Hlavními příznaky zácpy jsou:

  • Bolení břicha
  • Pocit nafouklosti a těžkosti

 

Nepříjemný pocit se může vystupňovat až k prudkým bolestem a v případě, že zácpa trvá více dní, může se k obvyklým příznakům přidat i bolest hlavy a únava. Při dlouhodobé zácpě také občas dochází k tomu, že se obrací směr pohybu stolice, ta pak tedy nesměřuje ke konečníku, ale opačným směrem a může být vyzvracena ústy.

Zácpa se léčí podle toho, jestli se jedná o chronickou, či jednorázovou poruchu. Při jednorázové zácpě postačí občas jen zvýšený příjem tekutin a dostatek pohybu nebo projímadlo v podobě čajů, minerálních vod, tabletek, čípků či kapek. Nezapomeňte si pečlivě přečíst příbalový leták a dodržovat instrukce a dávkování. Chronická zácpa by se naopak projímadly řešit neměla, respektive ne bez konzultace s lékařem. Pokud tedy vaše obtíže neustoupí, dostavte se urychleně k lékaři.

Zácpě jde samozřejmě i předejít, pokud vhodně upravíte stravovací návyky – jde zejména o dostatečný příjem vlákniny a pravidelnost příjmu potravy. Vyhněte se hlavně přejídání ve večerních hodinách. Správnou činnost střev podpoříte také dodáním probiotických bakterií ve formě zakysaných mléčných výrobků nebo běžně dostupných doplňků stravy, které pomáhají obnovit žádoucí střevní mikroflóru.

 

 

 

Loading...

Nemoci