Zánět ledvin

Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění ledvin, většinou bakteriálního původu (doslova se jedná o zánět pánvičky ledvinné a ledviny). Zánět může nejen poškodit ledviny, ale může se z nich snadno rozšířit do krevního oběhu (ledviny jsou totiž silně prokrvený orgán) a způsobit tak otravu krve.

K onemocnění dochází nejčastěji tak, že infekce vystoupá do ledviny z močových cest. Pokud moč neodtéká a hromadí se, stává se živnou půdou pro bakteriální infekci, která může postupovat až k ledvinám. Může se vyskytovat ve formě akutní (rychle nastupující) nebo chronické (dlouho trvající). V případě nedostatečného nebo žádného léčení může vést k selhání ledvin.

Častější záněty ledvin jsou také u diabetiků 1. typu i 2. typu. Cukrovka je totiž spojená s horší funkcí imunitního systému a častějším vznikem infekcí. 

Jaké jsou projevy onemocnění?

  1. Horečka
  2. Schvácenost, únava
  3. Nevolnost a zvracení
  4. Časté močení, nezřídka provázené bolestí a pálením
  5. Bolest břicha  

Základní léčebnou metodou je podávání antibiotik, podávání léků na snížení teploty (paralen, aspirin), při nepříjemných bolestech je možné podávat léky k jejich tlumení, tzv. analgetika. U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá nutná hospitalizace, kdy se antibiotika podávají nitrožilně a dochází k řadě dalších vyšetření, která mají za úkol rozpoznat příčinu onemocnění. Pokud se infekce z ledvin rozšíří do krevního oběhu a nastane otrava krve, může dojít k celkovému selhání základních životních funkcí, k šokovému stavu a nezřídka i ke smrti.   K preventivním opatřením patří pravidelný příjem tekutin, aby docházelo k pravidelnému močení a tím k očišťování močových cest. U žen se doporučuje dojít si na toaletu co nejdříve po pohlavním styku, při kterém může dojít k zanesení bakterií do močové trubice.

 

Loading...

Nemoci