Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Bojujte (účinně) proti zimním depresím

Bojujte (účinně) proti zimním depresím

21.2.2017

Nic vás často nebaví, padá na vás splín? Možná trpíte zimní depresí! Prosluněné zasněžené kopce jsou důvodem k radosti pro mnoho milovníků zimy. Ta letošní je jako vystřižená z obrázků zimní krajiny od Josefa Lady a velice vstřícná k nadšeným lyžařům a dalším sportovcům. Ne všichni si však toto dlouhé a vyčerpávající období dokážou užít naplno.

Hlavním důvodem zimní deprese neboli sezonní afektivní poruchy je především nedostatek denního světla, které je v zimních měsících omezené a má jiné složení než v ostatních ročních obdobích. Sluneční paprsky přitom řídí produkci melatoninu, což je spánkový hormon, který si naše tělo vyrábí během spánku a který se začíná tvořit v okamžiku, kdy se sníží intenzita světla. Melatonin má na většinu procesů v organismu tlumicí účinek, jeho nadměrná tvorba proto může mít za následek i depresivní stavy. Sezonní afektivní porucha nás nejvíce postihuje právě v lednu až v březnu, s přicházejícím jarem a sluncem se její intenzita snižuje.

Mezi projevy sezonní afektivní poruchy patří např.:
- Zvýšená chuť k jídlu 
- Nárůst hmotnosti
- Únava a nedostatek energie
- Zvýšená potřeba spánku
- Ztráta zájmu o sex a lidský kontakt
- Problémy s pamětí
- Potíže se soustředěním
- Deprese
- Ztráta motivace
- Snížení imunity
- Bolesti zad

Způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat, je hned několik. Zkusit můžete světelnou terapii, která ovlivňuje právě hladinu melatoninu a dále serotoninu, tj. hormonu štěstí. Velmi jednoduchou léčbu představují i dlouhé procházky do přírody. Důležité také je starat se o vzhled vašeho domova – jaro si můžete vykouzlit třeba čerstvými květinami – a dostatečné osvětlení v něm. Stýkejte se s přáteli, zkrátka dělejte to, co máte rádi. Pečujte o sebe, najděte si vyhovující pohybovou aktivitu, vhodně se stravujte. Mezi potraviny, které vás zahřejí, patří zejména polévky a koření jako zázvor, chilli či kari. Dbejte i na své zdraví, nachlazení vaší náladě moc nepřidá – nezapomeňte tedy na dostatečný příjem vitaminů.

 

Samozřejmě si můžete vypomoci také různými doplňky stravy. Se spánkovým deficitem vám pomůžou přípravky s obsahem železa či hořčíku, se stresem např. rozchodnice růžová. K překonání špatné nálady jsou vhodné i doplňky stravy s obsahem L-tryptofanu. Ten běžně získáváme v potravě, např. v červeném masu, ale pro organismus to většinou není dostatečné množství pro zásobení mozku, a navíc v dnešní uspěchané době dodržovat správnou životosprávu také není úplně jednoduché. Stačí však poradit se s lékárníkem, který vám jistě doporučí různé doplňky, např. ve formě tabletek.

Zdroj: http://www.jomagazin.cz/bojujte-ucinne-proti-zimnim-depresim#.WR_rvWjyjIW