Pro zdravé žití > Látky prospěšné zdraví > Prospěšné rostliny/produkty

Prospěšné rostliny/produkty

Herbář z roku 1562
Herbář z roku 1562

Lidská civilizace využívala různé druhy rostlin na základě pozorování účinků na organismus metodou zkoušek a omylů (empirie) v posledních 5 tisících letech, v době prehistorické i historické. Šlo zejména o oblasti Mezopotámie, starověkého Egypta a řecké i římské civilizace, odkud byla středověkou citací, klášterními zahradami a dalším rozvinutím herbářů a bylinářů přenesena do současné doby, kdy existuje tradiční potravinářské či kulinářské využití i tzv. tradiční rostlinná léčiva.

Základní model užití rostlin a rostlinných látek popsal již Plinius Starší (23-79 n. l.) ve svém stěžejním díle Naturalis Historia a další latinští autoři (Lucretius, Virgilio, Varro aj.). Popisovali užití čerstvých nebo různě zpracovaných rostlin a rostlinných částí pro udržení zdraví ve stravě formou kořeněných přísad, omáček, octů a medů v antické společnosti.

V raném středověku byl největší autoritou edikt císaře Karla Velikého Capitulare de Villis, který jmenovitě uvádí závazné doporučení, co pěstovat v klášterních zahradách typu Hortus Simplicium (cca kolem roku 795 n. l.). Je zde latinsky uvedeno 71 rostlin a 15 druhů ovocných stromů užitečných pro rozvoj zdravé civilizace.

V pozdějším středověku se stalo v tuzemsku základní referenční publikací vydání herbáře Petra Ondřeje Matthioliho (1501-1578) z roku 1544, který do češtiny přeložil a upravil Tadeáš Hájek z Hájku. Vyšel v roce 1562 na „Starém Městě Pražském u Jiříka Melantrycha z Aventynu“ pod názvem  „Herbář, jinak bylinář velmi užitečný a figůrami pieknými a zřetelnými podle pravého a živého zrostu bylin...“

Tradice přešly postupně do léčitelského, lékárnického i medicínského prostředí a byly harmonicky rozvíjeny po poznání účinných látek, jejich fyziologického a léčivého účinku v závislosti na aplikačních formách, vlastní cestě podání a dávkách.

Náš server Prozdraveziti.cz vám bude postupně přinášet objektivní a ověřené informace ze světa zdraví prospěšných léčivých, aromatických a kořeninových rostlin ve formě příspěvků erudovaných odborníků a kritického hodnocení novinek a dalších zajímavostí, které vám mohou pomoci zkvalitnit a prodloužit život.

Bazalka pravá Bazalka pravá

Latinský název: Ocimum basilicum L. více

Kozinec východní (syn. kozinec blanitý) Kozinec

Latinský název: Astragalus propinquus Schischkin (syn. Astragalus membranaceus (Fisch.) Bunge) více

Růžový květ

Latinský název:   více

Těhozev březový/bucco

Latinský název: Agathosma betulina (P.J.Bergius) Pillans více

Loading...

Látky prospěšné zdraví