Medvědice lékařská

Medvědice lékařská
Medvědice lékařská

Latinský název: Arctostaphylos uva-ursi(L.) Spreng.

(synonymum Arbutus uva-ursi L.)

/čeleďEricaceae - vřesovité /

Cizí názvy: Bearberry (GB), Bärentraube (D), Gayuba (E), Busserole (F), Uva ursina (I), Beredruif (NL), Sianpuolukka (SF), Melbærris (DK), Medvedica (SK)

Lidové názvy:hrozník, kostrhounek, kostrounek, medvědí hrozen, medvědík, nedvědice, polárníček, tolokněnka

Používaná část rostliny: list

(Uvae ursi folium)

Doba sběru: Celý rok, nejlépe na jaře nebo na podzim, kdy je maximum obsahových látek.

Rostlina je v tuzemsku chráněná!

Sušení, sesychací poměr: Suší se na slunci nebo ve stínu. Při pomalém sušení může klesnout obsah arbutinu. Zhnědlé listy nutno po sušení odstranit, sesýchací poměr je cca 3:1.

Oblasti výskytu: Pochází prakticky pouze ze sběru, vyskytuje se v mírném a studeném pásmu v USA a Kanadě, větší množství jsou produkována ze sběru ve Španělsku/Pyreneje a také ve středním Finsku. Existovaly nevýznamné pokusy o zvládnutí pěstování v kulturách, např. u nás byla vyšlechtěna odrůda Arbuta, která dosahovala vzrůstu až 80 cm, ale byly problémy s mechanizovanou sklizní listů a také se získáním sadby, protože semena mají nízkou klíčivost a vegetativní množení z řízků bylo nákladné.

Obsahové látky:

Obsahuje fenolické glykosidy, obvykle 7 – 9 % arbutinu (hydrochinon β-glukosid) a menší množství metylarbutinu (podle sezónních a geografických faktorů obsah arbutinu kolísá mezi 5 - 15 %, methylarbutin je zastoupen až 4 %). Další obsahové látky zahrnují flavonoidy (kvercetin mono a diglukosid, myricetin a kaemferol). Dále listy obsahují až 27 % tříslovin (většinou galového a elaginového typu). Taky obsahují iridoidy jako monotropein a též ursolovou kyselinu (0,4 – 0,75 %) a její deriváty.

Historie tradice použití: Tradiční použití v lidovém léčitelství močových potíží vychází z empirických zkušeností severských národů, např. Laponců, již ve 13. století přešlo do anglických herbářů, ale teprve v 17. století přechází do španělské a románské fytoterapie. Do oblasti léčiv se použití doslalo až v 18. století.

Použití:

Vnitřně:

K redukci bakterií při opakovaných nekomplikovaných onemocněních močových cest, kdy se celkový počet bakterií v moči obvykle nadměrně zvyšuje. Za antimikrobiální účinek je zodpovědný arbutin, který se působením bakteriálních glykosidáz štěpí na cukernou skožku a vlastní účinnou látku hydrochinon, který je aktivní v moči, zejména pokud se moč alkalizuje (proto se dříve doporučovalo zapití roztokem jedlé sody/bikarbonátu).

U chorob z nachlazení močového měchýře (hlavně u žen, kde uropatogenní E. coli pocházející ze střevního traktu progredují při osabení imunity). Účinek nastupuje po 3 - 4 hodinách po použití, je zde i močopudný efekt a mělo by se nepřerušeně používat max. 2 týdny.

Je zajímavé, že vodné extrakty listů medvědice vykazovaly „in vitro“ výrazné protivirové účinky proti Herpes viru simplex typu 2, chřipkovému viru A2 (Mannheim 57) a viru neštovic již při koncentraci 10 %. 

Dávkování:

Vnitřně:  

Obecně lze říci, že dávkování je individuální podle stupně postižení jedince , ale základní dávka je

počítána jako průměrná denní dávka 3 g práškovaných listů na 150 ml vody jako nálev nebo studený macerát (tento se musí použít bezprostředně a neskladovat) pro udržení zdraví dolních močových cest v mezích normálu, vždy rozděleno do 3-4 denních dávek.

Pevné aplikační formy jako tablety nebo tobolky s obsahem různě koncentrovaných extraktů: jako ekvivalent s obsahem 400 – 850 mg hydrochinonových derivátů, počítáno jako arbutin v rozsahu 1 – 4 dávky denně.

Extrakty (výtažky, výluhy):

Suchý extrakt (poměr 3.5 - 5.5:1), směsí etanol/voda 60 % (V/V), s obsahem 24-26 % hydrochinonových derivátů, počítáno jako arbutin.

: Nevolnost či pocit na zvracení se může objevit u citlivých jedinců díky vysokému osahu tříslovin v odvarech.

: Vzhledem k jisté toxicitě hydrochinonu u výrazně větších dávek, není vhodné pro těhotné a kojící matky a také pro citlivé děti do 12 let.

Uchovávání: při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží sušený nerozdrobněný medvědicový list nejméně 2 roky, sušené extrakty pak nejméně 3 roky.