Jehlice trnitá

Latinský název: Ononis spinosaL. 

[ Pozn.: existuje také přípustná Ononis spinosa subsp. hircina (Jacq.) Gams,jehlice rolní (syn.

jehlice kozlí)]

 

Čeleď: Fabaceae – bobovité

 

Cizí názvy: Bugrane (F), Hauhechel (D), Restharrow (GB), Ononide (I), Kattendoorn (NL), Gatunha (PT), Gatuña (E), ruusuorakko (SF), wilżyna (PL), Busktörne (S), ihlica tŕnitá (SK)

 

Lidové názvy: babí hněv, babí kořen, hachlice, hadamůj vínek, jehlica, podnepich, kuna

 

Používaná část rostliny: kořen (Ononidis radix)

 

Doba sklizně/sběru: na podzim (září, říjen)

 

Sušení, sesychací poměr:

Suší se většinou umělou teplotou do 50 °C. Optimálně usušené kořeny se musí s praskotem lámat.  Sesychací poměr kořene je 3:1.

 

Oblasti pěstování

Jehlice trnitá je rozšířena po celé Evropě a roste i v Asii. V minulém století byly u nás konány pokusy s pěstováním na základě dovezené vyšlechtěné odrůdy z Ruska, ale ekonomicky se neprosadilo. V ČR ji pěstují už jen v rozsahu jednotek až desítek hektarů.

 

Obsahové látky

Kořeny obsahují skupinu flavonoidních glykosidů, popisovaných jako isoflavony a jejich glykosidy: trifolirhizin, formononetin, ononin, biochanin-O-glykosid, medicarpin, apod. Dále triterpeny jako           α-onocerin a fytosteroly jako β-sitosterol. Rovněž třísloviny, velmi malé množství silice (cca 0,02 %) a minerály.

Historie tradice použití:

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích rostliny v části svého herbáře „O Jehlicy Kapitola“.

 

Použití:   Sušené řezané/mleté kořeny se užívají vnitřně ke zvýšení tvorby moče (močopudný prostředek), při problémech močového měchýře a jsou součástí tzv. urologických a diuretických čajů.

 

Dávkování a příprava nálevu:

Vnitřně: 2–3 g tj. vrchovatá čajová lžička kořene jehlice se nechá 20-30 min. vyluhovat ve 200 ml po přelití vroucí vodou v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se 2-3x denně po zchlazení na vlažnou teplotu. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Maximální denní dávka se udává jako 12 g sušeného kořene.

 

Extrakty (výtažky, výluhy):

Většinou se podobné izoláty u kořene jehlice nepoužívají.

 

:

Nejsou žádná omezení z hlediska interakcí, ale vzhledem k estrogennímu účinku isoflavonů není vhodné používat po delší dobu, pokud by nešlo o ženy v menopauze.

 

Těhotenství a kojení:

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař v režimu kontroly.

 

Uchovávání:

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží kořen jehlice nejméně 2 roky.