Bez černý

bez černý
bez černý

Latinský název:  

Sambucus nigra L.,

 

Čeleď: Adoxaceae (pižmovkovité).

 

Cizí názvy: Elder, Sweet elder, Common elder, (GB, USA), Sambuco (I), Sureau (F), Holunder (D) ,  Sabugueiro (PT) , Baza čierna(SK)

 

Lidové názvy: Bezinka, smradinka, kozinka, kosmatice (pouze květy), chebzí, bzí, habzina.

 

Používaná část rostliny: Květ se stopkou (Sambuci flos cum stipite),

                                          plod bez stopky/bezinky (Sambuci fructus sine stipite)

 

Doba sběru: Květ: květen-červen, Plod: srpen-září

 

Sušení, sesychací poměr: Květ se nejlépe suší zavěšený na provaze v průvanu nebo rozprostřený na čistém papíru či sítu (květem dolů a stopkou nahoru) v dobře větrané místnosti, nikdy na přímém slunci. V sušárnách nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Plod naopak sušíme na slunci nebo uměle při teplotě do 50 °C (pozor na připálení).  Po usušení je třeba plody přečistit na sítech a odstopkovat.

Sesychací poměr: květ 6:1, plod 8:1.

 

Oblasti pěstování a výskytu: Je domácí v původních oblastech Evropy a introdukcí naturalizován v USA, kde jej je třeba odlišit od menšího bezu amerického (Sambucus canadensis).

 

Obsahové látky:

a)    Květ obsahuje velmi malé množství silice (cca 0,3 %), převažují v ní mastné kyseliny (66 %) a alkany (cca 7 %); dále flavonoidy v množství 0,8 %-1,9 %,hlavně kvercetin, kaempferol, isokvercitrin, rutin a také chlorogenová kyselina; triterpeny jako α-amyrin and β-amyrin, ursolová kyselina, 30β-hydroxyursolová a oleanolová kyselina;steroly,flavonoidy, glykosidy flavonu a fenolické kyseliny, pektin a cukerné složky.

b)    Plod bezu černého obsahuje velké množství polyfenolických látek, zejména barviva anthocyaniny; zvláště cyanidin 3-O-glykosid (C3G) a cyanidin 3-O-sambubiosid (C3Samb); flavonoidy, celkem 20 proanthocyanidinů, chlorogenovou kyselinu a flavonoly jako je rutin, kvercetin, kaemferol, a isorhamnetin, dále pektiny,19 různých organických kyselin (hl. kys citrónovou) a asi 7,5 % cukrů.

 

Historie tradice použití:

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích bezu v části svého herbáře „O Bzu Kapitola“, přičemž rozeznává dva druhy: „Jeden jest Horní, Druhý Domácý“ (Sambucus domestica a Sambucus montana).Také německý lékař Martin Blochwich popsal použití plodů ve spise Anatomia Sambuci   v r.1644.

 

 

Použití:

Vnitřně: Podle posledních výzkumů jsou obsahové látky plodů účinné proti chřipkovým virům. a jde tudíž o renesanci použití této tradiční rostliny proti nachlazení v moderní době od doby nejzajímavějšího použití v Katalánsku, kde byl černý bez hlavní místní léčivou rostlinou při pandemii tzv. Španělské chřipky let 1918–1919. Nezanedbatená není ani velká antioxidační kapacita polyfenolických barviv, která je důležitá, protože při boji některých bílých krvninek (neutrofilů) s infekcí HCD se uplaňují i endogenní peroxidy, které ničí viry, ale při větším nasazení mohou v jiných tkáních vznikat poškození z jejich biologického účinku, pokud nejsou inaktivovány/zhášeny antioxidanty.

V moderní době bylo zjištěno, že antivirový účinek obsahových látek plodů působí proti  neuraminidáze virů, čímž blokuje pronikání virů do buněk a v tomto efektu je srovnatelný s antivirovým léčivem Tamiflu® .

 

Květ se používá jako potopudný prostředek při nemocech z nachlazení, jako močopudný prostředek (zejména v dětské praxi a při léčbě seniorů) a k symptomatické léčbě akutních a chronických zánětů paranasálních dutin.

 

Zevně: (ve formě filtrovaného nálevu) se uplatňují květy při zánětech ústní sliznice jako kloktadlo.

 

Dávkování :

Pro přípravu čajového odvaru se používá 2–5 gramů sušeného květu, které se přelijí 150 ml vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné 3x denně. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

              

Extrakty (výtažky, výluhy):

Tekutý extrakt, (poměr DER 1:1), 25 % ethanolem: dávka 3-5 ml 3x denně

Tinktura, (poměr 1:5 DER) 25 % ethanolem: 10-25 ml 3x denně

  

Zvláštní upozornění pro použití: 

Dříve byly jisté obavy z přítomnosti kyanogenního glykosidu sambunigrinu, ovšem současné toxikologické hodnocení udává, že dávka je velmi nízká (méně než 30 mg/kg) a nepředstavuje riziko.

 

Těhotenství a kojení:

Health Canada Compliance/Natural Health Products udává hostorii bezpečného použití květu u těhotných a kojících žen (Health Canada 2006), ovšem v souladu s principem předběžné opatrnosti by se nemělo používat zejména plodů u těhotných kojícícíh žen, pokud by nebylo přímo lékařsky doporučeno.

 

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném skleněném obalu z tmavého skla, v temnu a suchu vydrží dobře usušený květ nejméně rok, plod pak nejméně 2 roky.