Tymián

Tymián

 Latinský název: Thymus vulgaris L.

(jako matečná rostlina se ve farmacii přípouští i Thymus zygis L., mateřídouška jařmová, původem ze Španělska, jako koření je u nás standardizován pouze Thymus vulgaris L.)

Pozn.: je potřeba rozlišovat od Thymus serpyllum L. emend Miller, což je mateřídouška úzkolistá, protože někdy se tymián označuje jako „mateřídouška tymián“, i když se jedná o stejný rod

Thymus = mateřídouška  

(čeleď Lamiaceae - hluchavkovité)

Cizí názvy: THYM (F), THYMIAN (D), THYME (GB),  TIMO (I), TYMIAN (SK)  TOMILHO (PT),  

TYJM (NL), TOMILLO (E), TYMJAN (S)                         

Lidové názvy: mateřídouška dymián, démut, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, thým vonný, tymiánek

Používaná část rostliny: nať (Thymi herba)

Doba sběru: květen – srpen

Sušení, sesychací poměr:

Nať lze dobře usušit i v silnější vrstvě (cca 30 cm) vždy ve stínu, buď teplem přirozeným, nebo umělým.Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 40 °C, jinak by se ztrácela silice. Sesychací poměr je pro nať 3-4:1.

Oblasti pěstování:

Větší množství jsou produkována v jižní Francii, Řecku, Portugalsku a Španělsku (kde se produkuje nejvíce silice), mimo středomoří pak nejvíce v Maroku a Kalifornii.

Obsahové látky:

Tymiánová nať obsahuje 0,8–2,6% silice (obvykle cca 1%). Charakteristické složení silice závisí na specifické odrůdě/chemotypu rostliny a klimatické oblasti pěstování. Hlavními složkami jsou většinou thymol a karvakrol (společně tvoří až 64% silice), společně s p-cymolem, kde např. pro T.vulgaris se udává poměr těchto látek 5:4:1.  Dalšími složkami jsou linalol, cymen, thymen, α-pinene, α-terpineol, a thujan-4-ol. Flavonoidy jsou zastoupeny apigeninem, luteolinem, a glykosidy 6-hydroxyluteolinu glycosides, a rovněž jsou přítomny lipofilnější di-, tri- a tetramethoxylované flavony, většinou v poloze 6- (např 5,4'-dihydroxy-6,7-dimethoxyflavon, 5,4'-dihydroxy- 6,7,3'-trimethoxyflavon a jeho 8-methoxylovaný derivát 5,6,4'-trihydroxy-7,8,3'-trimethoxyflavon).

Ostatní složky zahrnují třísloviny, kys. kávovou, rosmarinovou, ursolovou a oleanolovou.

Historie tradice použití:

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích tymiánu v části svého herbáře „O Thymu Kapitola“.

Použití:

Při laboratorních testech vykázala tymiánová silice i thymol účinnost proti množství plísňových kmenů, jako např. Cryptococcus neoformans, Aspergillus, Saprolegnia, a Zygorhynchus. Obě látky mají též antibakteriální aktvitu proti kmenům Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus a Escherichia coli.  Uvádí se, že thymol je asi 25 krát účinnější než fenol, ale mnohem méně toxický.

Dávkování a příprava:

Vnitřně: 1 čajová lžička tymiánu (1-2g) se přelije 150 ml vroucí vody a nechá se 5 - 10 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se obvykle 3 - 4x denně. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

U dětí do 1 roku je nutno dávku snížit na 0,5–1g nati pro odvar aplikovaný max. 3x denně.

Extrakty (výtažky, výluhy, silice)

Tekutý extrakt 1:1 až 1:5  24-70 % ethanolem se dávkuje 1-2 ml denně a tinktura 1:5 70% ethanolem 2-6 ml/40 kapek 3x denně.

Suché práškové extrakty v poměru 7-13:1 s vyhuhovadlem vodou se dávkují v rozmezí 100-200 mg, 3-4 x denně. U extrakce 70% ethanolem 6-10:1 je suchý extrakt dávkován v rozsahu 75-200 mg 3x denně a 96% ethanolem 1,6-2,4:1 je jednotlivá dávka 135 mg, 1 -3 x denně.

Jako ochucovadla ve formě silice či tinktury se dávkují do potravin v maximu 0,003% do alkoholických nápojů (např. likérů), nealkoholických nápojů, kořenících směsí, cukrovinek, pečiva, dresinků a masných produktů.

Zevně se tymiánová silice používá též v kosmetice, u zubních past, mýdel, detergentů, krémů, v pleťových vodách a parfémech s maximálním dávkováním 0,8% kompozice. 

Těhotenství a kojení:

Při dodržování doporučovaných dávek a způsobu použití mohou užívat i těhotné a kojící ženy pouze pod lékařským dohledem. Rozšířené používání tymiánových izolátů nedává žádné důkazy proti bezpečnosti tymiánové nati.

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží tymiánový list i extrakty nejméně 2 roky.