Artyčok zeleninový

Artyčok zeleninový

Latinský název: Cynara cardunculus subsp. flavescens Wiklund  

Syn. Cynara cardunculus L. subsp. scolymus (L.)

(původem z obou druhů Cynara scolymus L., a Cynara cardunculus L.)

/ čeleď Asteraceae (Compositae) -  Hvězdnicovité (složnokvěté) /

Cizí názvy: ARTICHAUT (F), ARTISCHOCKE (D), ARTICHOKE, CARDOON (GB), CARCIOFO (I), ARTIČOKA (SK), ALCACHOFRA (E), KARCZOCH (PL).

Lidové názvy: artyčok zahradní, artyčok kardový, artyšok, cynar, čináro, kračochy, vlašský bodlák.

Používaná část rostliny: List (Cynarae folium) - dužnatá lůžka poupat se používají zejména jako naložená nebo vařená lahodná zelenina.

Doba sběru: V době kvetení, tj. v červnu až v srpnu, dle klimatu.

Sušení, sesyhací poměr: Sušíme ve stínu nebo na sušárně teplotou do 35 °C. 

Oblasti pěstování: Větší množství jsou produkována ve Francii, Španělsku na Kanárských ostrovech v Itálii, Alžíru a Maroku.

Obsahové látky: Obsahuje až 2 % fenolických derivátů jako je kyselina kávová, 1-, 3-, 4-, a 5-kafeylchinové kyseliny, 1,5-di- kafeylchinová kyselina a 1,3-di- kafeylchinová kyselina (cynarin), flavonoidy (0,1–1,0 %), včetně glykosidů jako je  luteolin-7-rutinoside (skolymosid) a luteolin-7-D-glucoside (cynarosid); taraxasterol; guajanolidy/hořčiny (grosheimin, cynaropikrin, 8-epigrosheimin); cynaratriol; inulin.

Historie tradice použití: Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích „Karduow zahradnijch“ v části svého herbáře.

Použití: Používá se zejména při chorobách zažívacího traktu jako je špatné trávení, nadýmání a nedostatečné vylučování žluči. Tyto potíže jsou spojeny s tzv. syndromem dráždivého tračníku (IBD) a také se zvýšeným cholesterolem, kde může doplňovat základní hypolipidemickou léčbu např. statiny.

Celkově mají odvary a nálevy močopudný účinek, který může pomoci při zadržování vody v těle.

Extrakty se též v nižších dávkách často používají v aperitivech a hořkých likérech.

Dávkování a příprava odvaru a nálevu: Nejvíce cynarinu obsahuje vodný odvar (decoctum) v dávce k přípravě 20 - 80g/L vody. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Také se používá obvyklého nálevu (infuse) v dávkách 10 - 50g/L. Běžná denní dávka odvarů a nálevů pro dospělého by měla odpovídat výchozímu objemu 5 - 10 g sušeného listu, při mírnějších trávicích potížích postačuje 1 - 2 g sušeného listu.          

Extrakty (výtažky, výluhy, šťáva-succus): Pro podporu tvorby žluče se používá spíše vodně-alkoholický extrakt (0,6 - 4g denně) s poměrem vyluhováním DER: 4 - 6:1nebo tinktura (8 - 30g, 3 x denně). Protože některé látky jsou hlavně rozpustné ve vodě, používá se i za studena čerstvě lisovaná šťáva z listů v době jídla.

Zvláštní upozornění pro použití: Není vhodné pouze pro alergiky, kteří mají alergické reakce na rostliny z čeledi složnokvětých (Asteraceae). Neměli by užívat osoby se žlučovými kameny, které potřebují chirurgický zákrok.

Těhotenství a kojení: Vzhledem k nedostatku dat a principu předběžné opatrnosti není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží list artyčoku nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.