Sporýš lékařský

sporýš lékařský
sporýš lékařský

Latinský název: Verbena officinalis L.

Čeleď:Sporýšovité (Verbenaceae)

 

Cizí názvy: common vervain (GB), Echte Eisenkraut (D), verveine officinale (F), lægejernurt (DK) ,

Ijzerhard (NL), verbena común (E), verbena (PT), järnört (S), rohtoverbena (SF), werbena pospolita (PL), върбинката (BG), harilik raudürt (EST), vaistinė verbena (LT), verbina comună (RO), SK: železník lekársky (SK), közönséges vasfű (H)

 

Je nutné odlišovat od další rostliny z čeledi verbenovité, botanicky zvané Aloysia citriodora Palau [syn. Lippia citriodora (Lam.) Kunth, Lippia triphylla (L'Hér.) Kuntze], nazývané též verbena citrónová           (syn.aloisie citronová a lipie citrónová), což je jiný druh původem z Jižní Ameriky s odlišným složením obsahových látek (převládá hlavní složka silice citrónově vonný aldehyd citral). Tento druh prakticky v celém bylinářství, tradičních rostlinných léčivech i kosmetice vytlačil původní sporýš a správně se nazývá jeho list Verbenae citriodorae folium a je v současnosti hlavním zdrojem verbenové silice.

 

Lidové názvy: berbena, spoříček, spořiš, verbina, verbinka, verven, svěcená bylina, železná bylina

 

Používaná část rostliny: nať, silice

(Verbenae herba, Herba columbariae, Oleum verbenae officinalis)

 

Doba sběru/sklizně:červenec – září

 

Sušení, sesychací poměr:

Kvetoucí nať, resp. květonosné stonky (10 cm nad zemí) sušíme co nejrychleji, nejlépe rozprostřené v průvanu a na stinném místě. Lze sušit i zavěšené ve svazečcích. Nať s květem sušíme vždy ve stínu na vzdušném místě, nebo na sušárně teplotou do 40 °C.

Sesychací poměr: 4:1.

 

Oblasti pěstování

Pochází prakticky většinou z kultur; není sice zákonem chráněn před sběrem, ale je v červeném seznamu ohrožených druhů (národním i mezinárodním). Větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu ve Středomoří, hlavně ve Francii, Maroku a nyní i v severských zemích cca do 1000 m nad mořem. Dnes je sice rozšířený globálně, ale přírodní výskyt je sporadický, většinou jen na mezích/okrajích polí.

 

Obsahové látky

Obsahuje dost málo silice (cca 0,1 %) s citralem, 1-okten-3-olem (cca 33%) verbenonem (cca 20%), 3-hexen-1-olem (cca 7%), geranialem (cca 7%) a linaloolem (cca 5%).

Nesiličné látky zahrnují 3 iridoidy, hlavně verbenalin a 3,4-dihydroverbenalin, 15 flavonoidů a 6 fenolických kyselin: protokatechinová, chlorogenová, vanilová, kávová, ferulová a rosmarinová.                                 Příklady zjištěných flavonoidů jsou, skutellarein 7-diglukuronid, skutellarein 7-glukuronid, pedalitin 6-galaktosid a skutellarein 7-glukosid. Tři nové flavonoidy byly izolovány jako: skutellarein 7-O-(2-O-feruloyl)-diglukuronid , pedalitin 6-O-diglukuronid a pedalitin 6-O-(2-O-feruloyl)-diglukuronid.

Jako ostatní obsahové látky se uvádějí hořčiny, třísloviny, ursolová kyselina a daukosterol.

Historie tradice použití:

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích sporýše v části svého herbáře „O Werbéně Kapitola“.

 

Použití:

Vnitřně:

Zdravotní tvrzení sporýše zahrnuje “normální funkce dýchacího systému”, ale v odborných kruzích je považován za poněkud obsoletní, i když některé prameny uvádí tradiční použití u katarů slizničních cest dýchacích orgánů. Utišující účinek zřejmě souvisí s antioxidačním působením flavonoidů. Obsah tříslovin a hořčin dává základ adstringentnímu (stahujícímu) efektu a amarogennímu působení propoužití výtažků do hořkých likérů, aperitivů a digestivů. Samostatně k povzbuzení chuti k jídlu při zažívacích potížích a menstruačních problémech. Přidává se do obyčejných čajových směsí k ochucení v dávce s max. 30% hmotnosti.

    Zevně:

Jako odvar je vhodný na problematickou a aknózní pleť, protože tiší dráždivé afekce. V aromaterapii se používá proti úzkosti a špatné náladě, zmírňuje stres a vyčerpání.

Sporýšová silice i extrakty se omezeně používají v kosmetice jako jsou mýdla, krémy, pleťové vody a vybrané parfémy.

Dávkování a příprava odvaru:

Vnitřně:

Pro přípravu čajového odvaru se používá 2 g nati (1 čajová lžička), které se přelijí 150 ml vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné obvykle 2 x denně. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Zevně: Jako kloktadlo při problémech s gingivální sliznicí ve formě odvaru – viz výše.

 

Těhotenství a kojení

Vzhledem k principu předběžné opatrnosti není vhodné pro těhotné ani kojící ženy s ohledem na možný účinek na dělohu.

 

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží řezaná nať nejméně rok, tinktury pak nejméně 2 roky.