Drmek obecný

Drmek obecný

Latinský název: Vitex agnus-castus L.

(čeleď Lamiaceae - Hluchavkovité)                             

Synonyma: Vitex verticillata Lam., Agnus-castus vulgaris Carrière

Cizí názvy: Chasteberry, Monk’s pepper  (GB), Mönchspfeffer (D), Gattilier (F), Agnocasto (I),  Sauzgatillo (E), Barátcserje (H), Monnikspeper (NL), Munkpeppar (S)

Lidové názvy:  Abrahámův strom, cudný strom, divoký pepř, mnišský pepř, panenské plody, beránek čistý, vrba mořská

Používaná část rostliny: Plod (Agni Casti Fructus)

Doba sběru: září – říjen, dle klimatického pásma

Sběr, sušení: Zralé plody jsou malé, tvrdé, oválné pouze 2–4 mm v průměru, mírně ochlupené, červeno-hnědé barvy a vyskytují se na keři v květenstvích ve skupinkách až po 6ti plodech, odkud se vytřásají podle stavu zralosti, kdy již dosoušení není nutné.

Oblasti pěstování: Opadavý keř vysoký až 6 m je domácí ve středozemní a přilehlé asijské oblasti. V Evropě pocházejí jeho zdroje hlavně z Albánie a také z Maroka, přičemž v USA byl naturalizován a vyskytuje se ve státech Florida, Georgia, Alabama, Mississippi, Louisiana, Arkansas, Texas a jihovýchodní Oklahoma až po Maryland, kde má dostatečně teplé klima.

Obsahové látky: Sušené plody plody obsahují silici (0,5–1,22 %) s obsahem α-pinenu a β-pinenu (40 %), cineolu (26 %) a limonenu (15 %); dále  flavonoidy, jako kasticin, penduletin, orientin, isoorientin, homoorientin, atp.;6-hydroxykemferol-3,6,7,4´-tetrametylether, chrysosplenol-D, isovitexin, luteolin-7-glucosid; iridoidní glykosidy zahrnují aukubin, eurostosid, agnusid;  triterpenoidy pak různé deriváty oleanolové kyseliny  (3β-acetoxyolean-12-en-27-ovou kyselinu; 2α, 3α-dihydroxyolean-5,12-dien-28-ovou kyselinu ; 2β, 3α-diacetoxyolean-5,12-dien-28-ovou kyselinu a 2α, 3β-diacetoxy-18-hydroxyolean-5,12-dien-28-ovou kyselinu). Různé ketosteriody byly zjištěny pouze v květech.

Historie tradice použití: Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích v článku „O Wrbě Mořské aneb Stromu Abrahamovém / jinak Drmek kapitola“ v části svého herbáře.

Použití: Silice, zejména její složka cineol, má antimikrobiální účinky, ovšem hlavní tradiční symptomatické použití je u různých gynekologických potíží, zejména tzv. premenstruačního syndromu (PMS), nepravidelnostech menstruačního cyklu, cyklické mastalgie (opakované bolesti prsních žláz), nedostatečné činnosti žlutého tělíska (corpus luteum) a nadměrné tvorby hormonu prolaktinu (hyperprolaktinemie ovlivňující tvorbu mléka).

Jako součást složených přípravků se používá proti hormonálně podmíněné akné a ke snížení výskytu tzv. návalů horka u menopauzálních žen.

DávkováníVnitřně: s ohledem na tvrdé plody se nálevu většinou nepoužívá a aplikuje se vnitřně 400 mg práškovaného plodu, zapít dostatečným množstvím tekutiny a to 2x denně především u PMS. V ostatních případech se užívá 30-40 mg extraktu v ekvivalentu až do 240 mg výchozího sušeného plodu, jednou denně.

Extrakty (výtažky, výluhy): Tinktury se většinou připravují v poměru plod/vyluhovadlo 1:5, přičemž optimální extraktant je ethanol 70% V/V (s přídavkem malého množství uhličitanu vápenatého).Suché extrakty pak v poměru 6-13:1 s vyluhovadlem ethanolem 60% M/M .

Pacienti, kteří užívají jako léky pravidelně tzv. dopaminové agonisty nebo antagonisty se sympatomimetickým resp. sympatolitickým účinkem na adrenergní systém by neměli drmek používat s ohledem na možné nežádoucí lékové interakce (ovlivnění účinku).

Těhotenství a kojení: 

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží plod drmku i extrakty nejméně 2 roky.