Jírovec maďal (kaštan)

Jírovec maďal (kaštan)

Latinský název: Aesculus hippocastanum L.

Čeleď: Hippocastanaceae (Jírovcovité)

Cizí názvy: MARRONIER D'INDE (F), HORSE-CHESTNUT (GB), ROSSKASTANIE (D), IPPOCASTANO (I) PAGAŠTAN KONSKÝ (SK), CASTAÑO DE INDIAS (E)  KASZTANOWIEC ZWYCAJNY (PL)              jírovec2.jpg  

Lidové názvy: kaštan, maďál, jírovec obecný, kaštan bílý, kaštan koňský, Goethův dub

Používaná část rostliny: semeno (Semen hippocastani),

méně se používá kůra (Cortex hippocastani), hlavně ve frankofonních zemích.

Doba sběru: hnědá semena zv. obecně kaštany se sbírají po uvolnění ze žloutnoucích tobolek v období podzimu.

Sušení:  Suší se na volném vzduchu v suchu, aby nezplesnivěla, pro průmyslové použití se někdy před sušením namačkávají mezi válci a po prasknutí suší na pásových sušárnách.

Oblasti pěstování a výskytu

Původní mají být oblasti výskytu v Jižní Evropě, odkud se rozšířil do většiny Evropy a USA, jako sbírkový strom v arboretech, parcích i některých smíšených lesních prostech, kde zplaňuje.

Surovina pochází prakticky pouze ze sběru, větší množství jsou produkována na Balkáně, v Turecku a dříve se též exportovala z bývalého Československa.

Obsahové látky

Směs triterpenických saponinů nazývaná aescin (escin), složená hlavně z acetylovaných glykosidů protoaecigeninu a barringtogenolu-C, hippoaesculin a jiných glykosidů (celkem asi 30 rozličných derivátů).Glykosid aesculin (7-hydroxykumarin-6-β-glykosid) je nejtoxičtější a dále jsou osaženy chinony, včetně plastochinonu; flavony, zejména 3,5-dihydroxy-3´,4´,7-trimethoxyflavon, myricetin- 3´,4´,7-trimethylether; steroly, hlavně stigmasterol, α-spinasterol a β-sitosterol; linolenová, palmitová, stearová a další mastné kyseliny.

Historie tradice použití

Matthioli uvádí jako kaštany (Castanea) pouze kaštanovník jedlý (Castanea sativa), který je odlišný vzhledem listů a mnohem ostnitějších tobolek a nesmí se zaměňovat s jírovcem a naopak. První záznam o terapeutickém použití je až z let 1896-1909 (de Vevey) a v následujících letech počátku 20. století zavedla širší externí použití extraktů v balneologii frankfurtská firma Engelhardt.

Zlepšuje patologicky zvýšenou propustnost krevních kapilár, čímž snižuje možnost vzniku otoků u chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin, pomáhá potlačovat zánětlivé změny varikosních cév dolních končetin, zlepšuje elastické vlastnoti cév (tonus) a pomáhá odstraňovat pocit těžkých nohou, mravenčení a noční křeče končetin.

Dávkování extraktů: pro dospělé se vnitřně užívá vodně-alkoholický standardizovaný extrakt s obsahem 50-150 mg triterpenických glykosidů přepočtených aescin, rozděleno do individuálních dávek během dne.

Historicky se používal tekutý extrakt z kaštanů (Extractum hippocastani fluidum, cca 1: 5) v dávce 15 kapek 2x denně pro úlevu při hemeroidech a 20-80 kapek jednorázově při silnějších průjmech

Extrakty (výtažky, výluhy)

Výtažek z kaštanů s obsahem saponinů se používá nižších dávkách (0,25-0,5%) v kosmetice do šamponů, pěnových lázní, sprchových gelů a jiných mycích přípravků. Také do krémů na tělo a ruce, do různých čistících přípravků a zubních past.

Externí použití: léčebné použití gelů k zevní aplikaci obykle pracuje s dávkou 2% aescinu v použitých extraktech pro symtomatokou úlevu chronické žilní nedostatečnosti, pohmožděninách a zátěžových sportovních výkonech.

U citlivých jedinců se mohou při zevní aplikaci vyskytnout reakce přecitlivělosti kůže jako pálení a zarudnutí. U vnitřního použití se může výjimečně objevit mírná žaludeční nevolnost, přičemž není vhodné užívat u dětí do 12 let věku.

Těhotenství a kojení

Vzhledem k nedostatku dat a principu předběžné opatrnosti není vhodné užívat vnitřně pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař.

Uchovávání

Při teplotě do 25°C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží nedrcené semeno jírovce nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.