Mučenka

Mučenka

Latinský název:Passiflora edulis Sims(synonymum Passiflora incarnata L.) /čeleď Passifloraceae -  Mučenkovité /

Cizí názvy:  PASSIFLORE (F), PASSIONSBLUMENKRAUT (D), PASSION HERB WITH FLOWER (GB), PASIFLORA (I), MARACUJÁ (PT), PASSIONARIA (E), VŇAŤ MUČENKY OPLETAVEJ (SK)

Lidové názvy: granadila, grenadila, maracuja, pasión, Kristova koruna

Používaná část rostliny: Nadzemní vrcholová část, tj. květ a nať (Passiflorae herba cum floribus).

Doba sběru: květ a nať v době květu, červenec až září (u nás se divoce nevyskytuje).

Sušení, sesychací poměr: Suší se ve stínu nebo na sušárně teplotou do 40-45 °C.

Oblasti pěstování: Pochází prakticky pouze z kultur, větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu v Jižní Americe, ale nyní se pěstuje hlavně v USA na Floridě a v Guatemale. Jinak se vyskytuje planě v jižní Evropě a je zde pěstována spíše jako okrasná rostlina.

Obsahové látky: Nejméně 1,5 % flavonoidů (vitexin, isovitexin 2-D-glukosid, isoorientin 2-D-glukosid. apigenin, luteolin, kvercetin, kaemferol, schaftosid, isoschaftosid, saponaretin, saponarin, orientin a rutin); kyanogenní glukosid gynokardin (0.01%);cukry (rafinosa a glukosa);steroly (stigmasterol a sitosterol); jinak obsahuje malá a vysoce variabilní množství (<0.01–0.09%) indolových alkaloidů, hlavně harman, s menším množstvím harmolu, harmalinu, harminu a harmalolu, i když přítomnost posledních 4 alkaloidů je stále diskutována.

Též se udává, že obsahujemaltol a ethylmaltol, n-nonacosan a gumy.

Historie tradice použití: Tradiční použití v lidovém léčitelství zde vychází z empirických zkušeností Američanů, kteří rostlinu používali ve formě květů na uklidnění, vyskytovala se hlavně ve státech Virginia až Florida a na západ od Texasu, kde byla schválena pro potravinářské požití (§172.510) a kvetoucí vrchní části popínavé rostliny P. incarnata byly obsaženy ve čtvrtém (1916) a pátém vydání (1926) US National Formulary (N.F.); poté se použití přeneslo do Evropy.

Použití

Vnitřně: Používá se na uklidnění při tendenci k nespavosti, neklidu, nervosnímu bušení srdce, bolení hlavy, hysterii a bolestivé menstruaci. Rovněž ke zmírnění gastrointestinálních obtíží nervového původu.

Zevně: Používá se v koupelových směsích pro uklidňující a relaxační účinek na psychiku i pokožku.

Dávkování a příprava odvaru

Vnitřně: Pro přípravu čajového odvaru se používá 2,5 g sušené nati s květem, které se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 20 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se vlažné obvykle 3 x - 4 x denně. Odvar se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

 

Extrakty (výtažky, výluhy)

Nejlepším vyluhovadlem jsou různé koncentrace lihu v rozmezí 40-90% objemových, přičemž suchý extrakt obsahuje v průměru cca 2% koncentraci flavonoidů, počítáno jako vitexin.

Tinktura z květnaté nati je pro dospělé adekvátní v dávce odpovídající 1,0–4,0 mltinktury (1:8), 3 x - 4 x denně; obecně lze říci, že dávkování je individuální podle závažnosti nervových obtíží a ve formě práškované rostliny se pohybuje v oblasti 0,5 g až 2 g  jednotivé dávky v příslušném přepočtu na extrakty, (obvykle 5-6:1), rovněž 3 x - 4 x denně - u dětí pak méně v poměru k věku a hmotnosti (zde pouze pod dohledem lékaře).

Nespecifikované extrakty květů mučenky se používají k ochucení alkoholických i nealkoholických nápojů a některých mražených mléčných dezertů s průměrnou maximální dávkou 0,05, 0,32 resp. 0,05%.

Může způsobovat mírnou ospalost, tedy schopnost řidit vozidlo a obsluhovat stroje může být ovlivněna.

Nelze úplně vyloučit alergické reakce typu kopřivky u velmi citlivých jedniců, ale běžně se problémy s přecitlivělostí nevyskytují.

Těhotenství a kojení: U kojících žen se doporučuje konzultovat předem s lékařem.

Uchovávání: Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží nať s květy nebo květy nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.