Fenykl obecný

Fenykl obecný
Fenykl obecný

Latinský název: Foeniculum vulgare, (čeleď Apiaceae - Miříkovité)                  

Odrůdy:

Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. vulgare (hořký fenykl)

Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. dulce (Miller) Thellung (sladký fenykl)

Cizí názvy: FENNEL (GB), FENCHEL (D), FENOUIL (F), FINOCCHIO (I), HINOJO (E),

FENIKEL (SK), KIKYO (JAP), FAENKAL (S)

Lidové názvy: funcha, vlašský kopr, italský kopr, římský kopr, sladký kopr, chlebové koření, úkrop, fenykl hořký, fenykl sladký

Používaná část rostliny: plod

Doba sběru: září – říjen

Sušení, sesychací poměr

Vrchní část nati s okolíky necháváme dozrát zavěšené a sušíme vždy ve stínu, během sušení dostatečně větráme nebo prohazujeme na plachtách. Po uschnutí se nažky tj. vlastní plody snadno vydrolují. Třídíme zbytky okolíku nebo nezralé plody.  Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 35 °C, jinak by se ztrácela silice. Sesychací poměr se pro plody neuvádí.

Oblasti pěstování

Velká množství jsou produkována v Egyptě, Indii, Číně, Austrálii, v Evropě pak zejména ve Francii, Německu, Maďarsku, Polsku, ale také v ČR.

Obsahové látky

Fenykl obsahuje silici (1 - 6 %) v závislosti na odrůdě hořké nebo sladké a místě pěstování. Hlavními obsahovými látkami silice jsou trans-anethol (50 - 75%), fenchon (12 - 33%) a estragol (2 - 5%). Hořkou chuť způsobuje fenchon a sladkou anethol. Dále plod obsahuje fenylkarbonové kyseliny (chlorogenová, kávová), kumariny, furokumariny, flavonoidy (kempferol, kvercetin), mastný olej a pentacyklické triterpeny.

Historie tradice použití

Již v 16. století hovoří Mathiolli o účincích „ Kopru wlašského “ v části svého herbáře.

Použití:

Silice, zejména její hlavní složka anethol, má antimikrobiální a hlen produkující účinky. Silice, spolu s některými dalšími obsahovými látkami (např. flavonoidy, kumariny), působí zejména jako mírný protikřečový prostředek (hlavně u dětí) při mírných žaludečních obtížích, provázených nadýmáním, pocitem plnosti a křečemi. Účinkuje příznivě při povrchových zánětech horních cest dýchacích. Mírný protizánětlivý účinek fenyklu je vyvolán pentacyklickými triterpeny, flavonoidy a fenylkarbonovými kyselinami.

Jako součást složených přípravků se používá proti nadýmání, k uvolnění střevních plynů a snížení jejich tvorby.

Dávkování a příprava nálevu

Vnitřně: 1 čajová lžička fenyklu se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 min. vyluhovat v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se obvykle 3x denně.

Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Extrakty (výtažky, výluhy, silice)

Alkoholické destiláty s vyšším obsahem silice se používají v likérnickém průmyslu spolu s výtažky z dalších siličných / aromatických rostlin. Suché extrakty se používají do různých větropudných a dětských čajů.

Samotná silice se používá do některých veterinárních preparátů užívaných v chovech hospodářských zvířat.

Zvláštní upozornění pro použití

V poslední době se snaží nadměrná EU regulace vytvářet omezení v tzv. tradičních rostlinných léčivech s neadekvátním přeceňováním rizika minoritní obsahové látky silice estragolu, který byl ve velkých dávkách podáván pokusným myším jako izolovaná látka a tato vykázala jistá poškození.

Proto se doporučuje u adolescentů starších 12 let nepoužívat déle než 2 týdny a u dětí ve věku 4 - 12 let pouze 1 týden, přičemž pod 4 roky věku vyžaduje lékařský dohled, čistě pro údajný nedostatek dat. V našich zemích má tradice používání dětských čajů u dětí s nadmutým bříškem historii bezpečného používání po mnohá desetiletí, bez prokázaných vedlejších účinků.

Je nutno podotknout, že i hlasování ve výboru expertů HMPC EMA (komise rostlinných léčiv evropského úřadu) nebylo jednotné a úřad publikoval hodnocení rizika, kde vyvozuje, že koncentrace estragolu ve finálních aplikačních formách je 1 000 krát nižší, než zjištěná neškodná dávka 10 mg/kg u hlodavců.

Těhotenství a kojení

Při dodržování doporučovaných dávek a způsobu použití mohou užívat i těhotné a kojící ženy, pokud nejsou přecitlivělé na jiné okoličnaté rostliny, jako je anýz, kmín, celer, koriandr a kopr.

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží plod fenyklu i extrakty nejméně 2 roky.