Mateří kašička

 

Již dávno v minulosti lidé věděli, co všechno jim včelí produkty nabízejí. Včelí med, propolis a hlavně včelí mateří kašička jsou od pradávna lékárnou přírody. Zaměřme se na posledně jmenovanou, a to mateří kašičku (gelée royale). V posledních desetiletích se stala mateří kašička středem pozornosti mnoha odborníků, jak ve výzkumu, tak i v praxi téměř na celém světě. Používá se v různých odvětvích medicíny v několika aplikačních formách. Mnoho zkušeností potvrzuje její příznivý vliv na lidský organismus. Zjistilo se, že její složení (obsahuje v určitém přesném poměru vyvážený komplex více než 60 složek) působí svou biologickou aktivitou příznivě na celou řadu pochodů v lidském těle.

 

Jedinečné vlastnosti mateří kašičky.

Svým složením je včelí mateří kašička úžasným darem, který se nepodařilo vyrobit v žádné laboratoři světa. Její složení má tu schopnost, že se díky ní vyvine královna – matka, která nejen že je mnohem větší než včela, ale dokáže žít několikanásobně déle než včelí dělnice! Přitom během celé doby svého biologického věku naklade desetitisíce vajíček, které jsou zárukou života dalších generací včel.

 

Při rozboru mateří kašičky zjistíme, že se skládá přibližně ze 60 složek. Těmi hlavními složkami jsou především: vitamíny A, B1 až B6, B12, C, H, E,  niacin, enzymy, 18 různých aminokyselin, kyselina pantothenová, minerální látky Ca, K, Mg, Cu, P, Fe, Mn, Zn, Co, S a Si, stopové prvky a mnoho dalších.

 

První patentovaný postup výroby preparátu z mateří kašičky pod názvem Apiserum byl udělen francouzskému vědci Paulu de Belvefere v roku 1952. Svým preparátem se stal známým po celém světě a dočkal se brzy čestných vyznamenání ve vědeckých kruzích. Od té doby se mateří kašička začala více využívat v medicíně ať už ve své původní formě, nebo i v mnoha přípravcích. Prospívala jak těm, kteří řešili své specifické zdravotní potíže, tak i uživatelům bez zdravotních potíží.

 

Jak je využívána dnes?

Mateří kašička se brzy stala důležitou látkou zvláště při potížích s návaly horka a potu, bolestmi hlavy, bušením srdce, podrážděností a depresemi, se zvýšenou únavou, závratěmi, nespavostí, průduškovým astmatem, křečemi apod. Příznivě také působí při nepravidelných a bolestivých menstruacích, při suchosti kůže a sliznic, při močové inkontinenci, snížení libida a třeba i při vypadávání vlasů nebo zvýšené lámavosti nehtů. Při dlouhodobém užívání má blahodárný vliv na imunitní systém a vyvolává pocit spokojenosti a chuť k životu. V kosmetice se také využívá k regeneraci pokožky a k odstranění vrásek. Zabraňuje rovněž vzniku osteoporózy – odvápnění kostí.

 

Ještě v nedávné době bylo na trhu několik preparátů se včelí mateří kašičkou. Situace se ale změnila. Díky veliké poptávce a náročnosti získávání kvalitní suroviny vzrostla cena mateří kašičky, a to i několikanásobně. Proto mnoho výrobců začalo

raději používat levnější a také dostupnější rostlinné extrakty. Jejich zdůvodnění pro toto řešení operuje s tím, že preparáty se včelí mateří kašičkou patří do takzvané „první generace“, která je již „překonána“.

Tato mediální kampaň má za cíl propagaci preparátů bez mateří kašičky, která je příliš drahá a v kvalitní formě těžko dostupná. Odborníci a mnoho spokojených uživatelů ovšem o blahodárných účincích včelích produktů ví a nedají na ně dopustit.

 

Doplňky stravy s mateří kašičkou se hojně využívají při klimakterických potížích, migrénách, osteoporóze, některých druzích neplodnosti a také při bolestivé a nepravidelné menstruaci.

 

Mateří kašička bude jistě i v budoucnu důležitou látkou příznivě působící na organismus člověka, která bude i nadále pomáhat zlepšovat život miliónům lidí na celém světě. Třeba se v budoucnosti podaří vyrábět mateří kašičku laboratorně, ale zatím je stále jedním z nejúžasnějších darů přírody nejen pro včelí královnu, ale i člověka.