Pro zdravé žití > Látky prospěšné zdraví > Prospěšné rostliny/produkty > Kozinec východní (syn. kozinec blanitý)

Kozinec východní (syn. kozinec blanitý)

Kozinec
Kozinec

Latinský název: Astragalus propinquus Schischkin (syn. Astragalus membranaceus (Fisch.) Bunge)

 

Čeleď: Fabaceae - bobovité

 

Cizí názvy: Astragale (F), Astragalus (D), Mongolian milk vetch (GB), Astragalus (I), Astragalus (NL) Huang Ci / Huang Qi (ROC/CN)

 

Lidové názvy: kozinec čínský, žlutý vlas, čínský posilovač chi

 

Používaná část rostliny: kořen (Astragali radix)

 

Doba sběru: podzim do příchodu mrazů

 

Sušení, sesychací poměr:

Suší se umělou teplotou 40–50 °C. Optimálně usušené kořeny se musí s praskotem lámat.  Sesychací poměr u kořene je: cca 4:1.

 

Oblasti pěstování

Pochází prakticky pouze z pěstování, větší množství jsou produkována v severní Číně, hlavně v tzv. vnitřním Mongolsku.

 

Obsahové látky

Kořen kozince obsahuje nejméně 16 % látek rozpustných ve zředěném lihu a nejméně 17 % látek rozpustných ve vodě, kde je obsaženo ne méně než 0,04 % astragalosidu IV, jako nejzajímavější bioaktivní látky.

Spektrum obsahových látek je velmi široké a zahrnuje saponiny, polysacharidy, flavonoidy, volné aminokyseliny a stopové minerály. Ostatní látky jsou kumariny, kyseliny listová a nikotinová, cholin, betain a fenolické kyseliny (ferulová, isoferulová, kávová, chlorogenová, etc.), sitosterol, cukry a linolenová a linolenolejová mastná kyselina.

V detailu izolátů je obsaženo 40 triterpenických glykosidů (saponinů) jako astragalus saponiny I, II, and III; astragalosidy I, II, III, IV, V, VI, VII, a VIII; acetylastragalosid I; isoastragalosides I a II; astrasieversianin I, II, III, IV (astragalosid I), V, VI, VII (isoastragalosid II), VIII (astragalosid II), IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, a XVI; cyklogaleginosidy A a B; astramembrannin I (astragalosid IV, astrasieversianin XIV) a astramembrannin II (cyklogaleginosid B) a soyasaponin I. Soyasapogenol B je aglykonem soyasaponinu I a astragalosidu VIII a cycloastragenol (cyclogalegigenin, astramembrangenin) je aglykonem ostatních saponinů.

Flavonoidy zahrnují např. kaemferol, kvercetin, isorhamnetin, kalycosin, formononetin, rhamnocitrin, kumatakenin a L-3-hydroxy-9-methoxypterokarpan.

Více než 20 minerálů tvoří hořčík (1108–1761 ppm), železo (94–694 ppm), mangan (8–52 ppm), zinek (11–23 ppm), měd´ (5–9 ppm), rubidium (11–13 ppm), molybden (0.1–10 ppm) a chróm (0.3–0.8 ppm) jsou hlavní, zatímco stopová množství europia, tantalu, hafnia a thoria se teprve studují.

 

Historie tradice použití

Jde o jedno z hlavních čínských qi, tj. tonik s dokumentovanou historií požití po dobu nejméně 2 000 let.

 

Použití:

Adaptogen pro odolnost, antioxidant s normalizací hladiny cukru v krvi a normální činností kardiovaskulárního systému – cirkulace – udržení normálního krevního tlaku. Pro přirozenou obranyschopnost se používá podobně jako ženšen.

V poslední době vědecké testování zjistilo, že nejdůležitější látkou je tzv.cykloastragenol, který má schopnosti aktivovat vlastní enzym těla telomerázu. Tento enzym je schopen zabránit zkracování konců DNA, které se nazývají telomery a umožňují kopírování DNA – pokud se telomery příliš zkrátí, příslušná DNA se nemůže dále replikovat a logicky se sníží věk příslušných buněčných struktur kódovaných DNA. Proto se kozinec doporučuje proti stárnutí a jeho „anti-aging“ efekt je dále studován.

Správné, opakované kopírování DNA je nejdůležitější u specializovaných buněk imunitního systému jako jsou T-lymfocyty, aby byly schopné rozpoznávat cizí antigeny od vlastních buněčných struktur těla.         

Dávkování a příprava nálevu:

Kořen v dávce: 3~6 g.

Vnitřně: 3 g, tj. malá kávová lžička kozincového plátkovaného kořene se nechá 15 min vyluhovat ve 250 ml vroucí vody v přikryté nekovové nádobě, poté se scedí, nejlépe plastovým sítkem. Pije se individuálně po zchlazení na vlažnou teplotu. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Extrakty (výtažky, výluhy) :

Většina extraktů je standardizována na tzv. Astragalosid IV komplex 40 mg, resp.na průměrnou dávku cykloastragenolu 2,5 mg, pokud jde o standardizovanou tinkturu je to cca 20 kapek denně.

 

:

Nedoporučuje se použití s glukokortikoidy, lithiem a léky tlumícími imunitní odpověď, např. po transplantacích orgánů. Také je nevhodné při současném požívání antibiotik jako je cyklosporin, nebo azathioprin a rovněž při užívání cytostatika/antimetabolitu methotrexátu.

 

Těhotenství a kojení:

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař v režimu kontroly.

 

Uchovávání:

 

Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží kozinec nejméně rok, sušené extrakty pak nejméně 2 roky.

Loading...

Prospěšné rostliny/produkty