Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Co sbalit do cestovní lékárničky?

Co sbalit do cestovní lékárničky?

18.6.2016

Výzkum ukázal, že jen 28 % domácností kontroluje použitelnost léků v domácí lékárničce. Jak je na tom vaše krabička zdraví? Základní obsah zůstává stejný doma jako na dovolené, další vybavení přizpůsobte na míru vašim potřebám. Záleží na tom, zda cestujete ve dvou, nebo s malými dětmi, jaký je váš zdravotní stav, zda jste alergičtí, nebo chronicky nemocní… Lékárničku přizpůsobte také tomu, zda se chystáte odpočívat u moře, nebo jedete na výpravu do hor. Důležitá je i délka pobytu a dostupnost zdravotní péče v místě dovolené. * 


Základ domácí lékárničky 

Zdravotnický materiál: 

* Náplasti a obvazy různých velikostí, elastická obinadla, trojcípý šátek, gumové škrtidlo, pinzeta, nůžky, špendlíky, digitální teploměr, latexové rukavice. 

Základní léky: 

* Přípravky proti horečce a bolesti, na nachlazení, proti alergiím, na trávicí problémy (překyselený žaludek, průjem, nadýmání, zácpu), dezinfekce, přípravky k ošetření popálenin, oční kapky, kožní a protizánětlivé masti. 

Léky na míru a doplňkové zásoby: 

* Léky, které užíváte pravidelně, nezapomeňte přibalit v dostatečné zásobě. Na dovolenou si vezměte také přípravky proti cestovní nevolnosti, na ochranu při a po slunění, účinné repelenty, mycí gely pro intimní hygienu, gely pro dezinfekci rukou nebo úpravu vody a potravinové doplňky. 
Léky nevystavujte horku a vlhku. 

Tipy pro vás * Lékárničku pravidelně kontrolujte a její obsah obměňujte podle potřeby. Prošlé léky a zdravotní pomůcky vám radost neudělají ani v domácnosti, natož když je rychle potřebujete na cestách. * Nepoužitý zdravotnický materiál a léky vracejte do lékárny. Tak máte jistotu, že se nedostanou do rukou nepovolaným osobám nebo neznečistí životní prostředí. Některé lékárny přijímají i inhalátory. * Lékárničku ukládejte mimo dosah dětí, nejlépe na uzamčené místo. * Nevytvářejte si velké zásoby léků. * Léky uchovávejte v původním balení, nevyhazujte příbalové letáky s důležitými informacemi. * Kurz nebo minimálně příručka první pomoci se vždy hodí. * Včas se informujte o potřebném očkování. 

Připraveni na všechno na cesty doplnit o přípravky na snížení * Dětské lékárničky můžete teploty a bolesti, volně dostupné nezapomeňte na dětské dezinfekce, jsou i léky ve formě sirupu. Dále oleje proti štípancům, přípravky proti průjmu, spreje do nosu nebo barevné dětské náplasti. 

Zdroj: Katka, 16. 6. 2016