Pro zdravé žití > Další strašák, zdravotní varování se objeví na potravinách se zeleným čajem

Další strašák, zdravotní varování se objeví na potravinách se zeleným čajem

Evropská komise (EK) navrhuje zakázat prodej potravin, které obsahují nadměrné množství antioxidantů katechinů, které jsou přítomné v zeleném čaji. Za rizikové má být označen obsah více než 800 miligramů. Etikety všech produktů obsahující extrakt ze zeleného čaje budou muset uvádět upozornění varující před konzumací například těhotnými ženami.

Výjimka z nařízení bude podle asociace platit pouze pro tradičně připravované nálevy ze zeleného čaje.

„Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který má problematiku bezpečnosti potravin v rámci EU v kompetenci, uvádí, že v nižším množství (do 300 miligramů) jsou katechiny bezproblémové,“ uvedla předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny (ČASP) Martina Šímová.

 

Rizika katechinů posuzovala EFSA už před v roce 2018. Obavy měl úřad hlavně kvůli možným škodlivým účinkům na játra. Posouzení tehdy iniciovaly severské země, kde byly hlášené případy s poškozením jater s možnou spojitostí s užitím produktů ze zeleného čaje. Odborníci tehdy zhodnotili, že horké nálevy ze zeleného čaje, instantní nápoje se zeleným čajem a studené nápoje připravené k pití s podobným množstvím katechinů jsou obecně bezpečné, píše Informační centrum bezpečnosti potravin. U doplňků stravy s hodnotami nad 800 mg na den ale s počátečními příznaky poškození jater mohla být spojitost, dodává server.

Asociace upozornila, že výrobci budou mít pouze šest měsíců na to, aby po schválení nařízení své produkty upravili, což je pro ně podle ní velmi krátká doba. Šímová doplnila, že nařízení se má týkat všech produktů bez ohledu na to, jaký obsah katechinů mají a dotkne se všech potravin obsahujících zelený čaj, tedy i například doplňků stravy nebo nápojů.

800 mg je limit na jeden den

V návrhu EKse uvádí, že vzhledem k významnému škodlivému účinku na zdraví spojenému s denním příjmem katechinů v množství 800 miligramů nebo vyšším by mělo být přidávání extraktů ze zeleného čaje nebo jeho používání při výrobě potravin v tomto množství nebo vyšším na jednu denní porci zakázáno. Požití by mělo být povoleno pouze za určitých podmínek, které nařízení stanoví. V dokumentu se také píše, že komise doporučila, aby výrobky ze zeleného čaje a zejména doplňky stravy měly na etiketě uvedený obsah katechinů.

Upozornění na obalech mají uvádět, že lidé nemají produkt konzumovat, pokud již konzumovali jiný produkt obsahující zelený čaj ve stejný den. Mají také upozorňovat na to, že by je neměly konzumovat těhotné ženy a děti do 18 let. Případně, že se nemají užívat nalačno.

Podle asociace tím jsou produkt obsahující zelený čaj neprávem zařazeny mezi rizikové potraviny, i když obsahují pouze malé množství katechinů. „Nařízení se může ještě změnit, pokud se do čtyř let od jeho zavedení předloží jasné důkazy o bezpečnosti těchto potravin,“ dodala Šímová.

 

Pro výrobce je podle ní problém hlavně krátké přechodné období, kdy se budou muset výrobci přizpůsobit a může to vést i k tomu, že budou muset likvidovat obaly nebo stahovat zboží z obchodů.

Podle ní by mělo jít pouze o jednorázový vícenáklad, nově vyrobené produkty by měly stát stejně. Legislativně jde o nařízení Evropské unie, upozornila iDNES.cz Šímová. Komise a členské státy se již shodly na znění nařízení, nyní bude záležet na rozhodnutí Evropského parlamentu. Ten ale o tom nebude hlasovat, pokud se někdo proti návrhu výslovně neohradí. „Notifikace trvá do 7. října a potom bude v blízké době nařízení publikováno a platné okamžitě v celé EU,“ doplnila.¨

Zdroj: www.idnes.cz