Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Dobrá nálada a imunita jde ruku v ruce

Dobrá nálada a imunita jde ruku v ruce

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.

Dostatek spánku a regenerace

Regenerujte pravidelně své tělo. Soustřeďte se na spánkovou hygienu a choďte spát v podobných časech. Ideální je spát minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku má zásadní vliv nejen na vaši psychiku, kdy se cítíte podráždění a vyčerpaní, ale i na váš imunitní systém. Vaše tělo potřebuje chvíli odpočinku také během dne. Abyste se zregenerovali psychicky i fyzicky, dopřejte si na sebe dost času. Odpočívejte, čtěte si v klidu knížku či si zameditujte.

Omezte stres

Čtěte také:

Posilte imunitu pomocí betaglukanů

Ve vyrovnání se se stresem vám také pomůže meditace. Zásadní je ale především omezit zdroje stresu. Zaměřte se na to, co vás tíží a stresuje, a zkuste to omezit na nejmenší možné množství, ideálně se těchto faktorů úplně zbavte. Najděte si aktivity, které vás naopak baví. Přečtěte si v klidu knížku, zahrajte si na hudební nástroj, zazpívejte si či si zacvičte. Snažte se na tato doporučení zaměřit z dlouhodobého hlediska. Pokud máte problém s plněním takovýchto cílů, zařaďte je do vaší denní agendy. Bude vám pak mnohem lépe.

Kvalitní a pestrá strava

Dostatek vitaminů, minerálů a vlákniny nejenže výrazně zlepší vaši životosprávu a posílí imunitní systém, ale pomůže také vaší psychice. Vyměňte brambůrky za čerstvou zeleninu a ovoce. Sladké limonády nahraďte čistou vodou či čaji. Omezte smažené pokrmy a dopřejte si opravdu dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Soustřeďte se na vitaminy C a D, které vám kromě dalších blahodárných účinků pomohou bojovat s úzkostmi a posílí váš imunitní systém. Omezte kouření a alkohol, zbytečně vás oslabují. Psychickou pohodu navíc posílíte aminokyselinou L-tryptofan. Pomůže vám s klidným usínáním a odbourává agresivní a podrážděnou náladu. „ Aminokyselina L-tryptofan je zodpovědná za tvorbu melaninu, který se pak mění na serotonin. Hladina serotoninu ovlivňuje to, jak se cítíte, tedy jakou máte náladu,“ vysvětluje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny. L-tryptofan je obsažený v některých potravinách, například v kešu oříškách, telecím, kuřecím a krůtím mase, mléku, pečivu, sýrech, banánech či ovesných vločkách. Pořídit si můžete také přírodní doplňky stravy, které vám s doplněním aminokyseliny L-tryptofan pomohou.

Zdroj: www.prostreno.cz