Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Doplňky stravy – jak je vybírat a na co si dávat pozor

Doplňky stravy – jak je vybírat a na co si dávat pozor

Rychlé životní tempo s sebou často přináší skutečnost, že si nejsme schopni udělat čas sami pro sebe a zaměřit se na pravidelný přísun zdravých potravin a dostatek pohybu.


V některých případech nám mohou pomoci doplňky stravy, které našemu tělu dodají potřebné látky. Ne všechny jsou však stejně kvalitní. Proto bychom jejich výběru měli věnovat náležitou pozornost.
I přes snahu státních orgánů se na našem trhu stále objevují doplňky stravy, které neobsahují proklamované látky a v některých případech mohou dokonce našemu zdraví i ublížit. Nejčastěji se jedná o nekvalitní produkty z Asie.

Jedním z důležitých kritérií je to, kde doplňky stravy kupujeme. Určitou garancí jsou kamenné lékárny a zavedené e-shopy. Vždy bychom měli věnovat pozornost také obsahu účinných látek. Často se stává, že levnější doplněk stravy může obsahovat větší množství účinných látek než ten dražší, v jehož ceně se odrážejí náklady na reklamu a vysoké marže. Český trh s potravinovými doplňky stále majoritně ovládají zavedení výrobci, kteří zákazníkům nabízejí kvalitní a ověřené produkty.
„Ty jsou pravidelně testovány, a spotřebitelé tak mají jistotu, že jim daný výrobek neublíží. Bohužel ale stále existuje i velká nabídka doplňků stravy v tržnicích nebo pochybných e-shopech, kde nákup rozhodně nedoporučujeme,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny, a dodává: „Lidé, kteří chtějí svému zdraví skutečně pomoci, by se neměli bát poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, který jim s výběrem kvalitních doplňků stravy může pomoci.“

Pět základních rad

1. Zeptejte se odborníka. Při nákupu doplňků stravy konzultujte výběr se svým lékařem nebo lékárníkem.


2. Upřednostňujte výrobky zavedených firem. Dobré jméno společnosti je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají spolehlivé postupy a přísné kontrolní mechanismy, aby do prodeje nevypustili jakkoliv nefunkční produkty.


3. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu. Pokud daný produkt neznáte nebo s ním ještě nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem nebo cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý.

4. Pozor na asijské doplňky stravy. Tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.


5. Nevěřte na zázraky. Všeobecně platí, že kvalitní doplňky stravy jsou pro lidský organismus prospěšné a dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud však výrobce slibuje, že zhubnete o 20 kg, zabráníte propuknutí rakoviny nebo omládnete o 15 let, výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a záměrně slibuje nemožné.

Zdroj: Právo, 14. 9. 2013, strana 18