Doplňky stravy na dovolenou

14.7.2014

Jaké jsou 3 nejčastější zdravotní problémy během dovolené? Průjem, spálení pokožky a cestovní horečka. Kdo plánuje dovolenou, měl by si připravit nejen dostatečné množství oblečení, finančních prostředků, pojištění, smlouvu s cestovní kanceláří, mapu či průvodce. Zdraví je to nejcennější, co v životě máme, a proto bychom také náš organismus měli na cesty řádně připravit.


Cestovatelský průjem
Tzv. cestovatelský průjem postihuje značné procento dovolenkářů a patří mezi nejčastější zdravotní problémy cestovatelů. Zpravidla se s ním setkáme v zemích mimo Evropu, tam kde je nižší úroveň hygieny, než je tomu u nás. Ale ani evropské destinace nemusí být vždy úplně bezpečné.
Toto onemocnění se objevuje nejčastěji v prvním týdnu dovolené a zpravidla po 3 – 5 dnech odezní, v některých případech se může objevit později nebo dokonce až po návratu z dovolené. Nelze mu 100% předejít, ale můžeme proti němu do značné míry působit preventivně.
Nejúčinnější je užívání kvalitních probiotik ve formě doplňků stravy. S jejich konzumací je ideální začít již měsíc před dovolenou a pokračovat v ní několik týdnů po návratu. Tělo se tak rychleji zregeneruje a minimalizujete výskyt zažívacích problémů.

Spálení pokožky
Vystavování lidské pokožky slunečním paprskům s sebou nese značná zdravotní rizika. Její spálení často bagatelizujeme a neuvědomujeme si, co nám může způsobit – od nepříjemného svědění, až po rakovinu kůže, jejíž výskyt je bohužel v posledních letech dost vysoký.
Základní pravidlo jak spálení pokožky předejít je, že minimalizujeme vystavování našeho těla přímým slunečním paprskům. Tuto skutečnost většina z nás ovšem není schopna dodržet a nedovedeme si představit přijet z dovolené od moře neopálení. Proto je potřeba zaměřit se na správnou péči a používat kvalitní opalovací prostředky s vysokým UV faktorem a nezapomenout ani na aplikaci speciálních krémových přípravků po opalování.
Naší kůži můžeme rovněž pomoci užíváním doplňků stravy s vyšším obsahem beta-karotenu nebo lykopenu, který chrání pleť při nadměrném slunění a zároveň přispívá k delšímu efektu opálení. 

Nervozita - cestovní horečka
Období před dovolenou bývá pro většinu z nás značně stresující. Vždy je potřeba zařídit mnoho věcí a dokončit úkoly v práci. Na dovolenou pak míříme psychicky vyčerpaní a nestihneme se během ní zregenerovat.
Se zvládáním stresu nejen v čase před dovolenou nám mohou pomoci doplňky stravy na přírodní bázi s obsahem L-tryptofanu, které by neměly mít žádné nežádoucí účinky jako je únava nebo snížená pozornost. L-tryptofan podporuje  tvorbu serotoninu, často označovaného jako hormon dobré nálady. Jeho nedostatek se zpočátku projevuje špatnou náladou, nesoustředěností a může skončit depresí.

Zdroj: www.clubzena.cz