Pro zdravé žití > Doplňky stravy pro muže a ženy mají své odlišnosti

Doplňky stravy pro muže a ženy mají své odlišnosti

Doplňky stravy za svůj život užívá aspoň v některé životní fázi snad každý. Pomohou nám doplnit potřebné vitaminy a další živiny. Může ale každý užívat jakékoli doplňky, nebo by se muži a ženy měli zaměřovat na různé suplementy?

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Známé pořekadlo, které poukazuje na odlišnost těchto dvou pohlaví z hlediska fyziologie i psychologie. Samozřejmě se jedná o stereotypizaci – žena ve skutečnosti může vykazovat znaky mužnosti a naopak. Pokud však přijdou na řadu doplňky stravy, je nutné je rozlišovat na ty pro muže a pro ženy, nebo může kdokoli užívat cokoli?

Univerzální odpověď samozřejmě neexistuje, jelikož každý jsme jiný a máme jiné potřeby. Železo může chybět jak muži, tak ženě, stejně tak můžou oba potřebovat doplnit třeba vitamin D, vápník nebo například „obyčejné céčko“ při boji s nachlazením. Z biologického hlediska je však nutné poukázat na odlišné fungování těla muže a ženy.

Ženské tělo je vymyšleno tak, aby bylo schopno odnosit dítě. K tomu je zapotřebí mimo jiné i zaměření se na dostatečný příjem vhodných živin a minerálů či vitaminů, které povzbuzují správnou funkci orgánů a hormonů. Na jejich příjem je vhodné se zaměřit po celou dobu plodného období, ne pouze v období těhotenství, jak tomu většinou bývá. Nesmírně důležitá je tak třeba kyselina listová a jód, u kterých je více než vhodné pohlídat si dostatečný příjem a v případě potřeby sáhnout po vhodné suplementaci. Ženám také často chybí železo, i to je dobré doplňovat.

Muže zase v jejich životě potká andropauza. Ta zastavuje tvorbu mužských hormonů (například testosteronu), v důsledku čehož mohou muži pociťovat podobné příznaky, jako v případě známější ženské menopauzy. V takovém případě je dobré zaměřit se na změnu životosprávy nebo udržení zdravého životního stylu, což je možné podpořit i suplementovaným příjmem některých vitaminů, jako je například vitamin A, C nebo E.

Pokud si nejste jisti, zda vám nějaký vitamin nechybí, rozhodně není dobré pouštět se bezhlavě do užívání hromady různých doplňků stravy. Vždy je lepší poradit se s odborníkem, například při návštěvě lékárny. Také si můžete nechat udělat krevní testy, na jejichž základě získáte konkrétní představu o tom, co vaše tělo potřebuje. V tom případě se však musíte obrátit na svého praktického lékaře a poradit se s ním, ten vám totiž může vystavit žádanku k odběru krve či jej přímo provést,“ doplňuje Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny. 

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů – výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví.

Zdroj: www.vecerni-praha.cz