Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Europoslanec vyzval komisaře k souboji v pojídání švestek

Europoslanec vyzval komisaře k souboji v pojídání švestek

Působí sušené švestky jako projímadlo, nebo ne? To je otázka, nad kterou si lámali hlavy euroúředníci, Došli k závěru, že švestky lidem k pravidelnému vyprazdňování nepomohou. Britský europoslanec Graham Watson však ví své a kvůli tomuto podle něho absurdnímu zjištění vyzval eurokomisaře odpovědného za zdraví k souboji v pojídání švestek. Ve svém internetovém vydání o tom informuje britský Daily Telegraph.

Před nějakou dobou Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který unijním institucím a členským zemím pomáhá chránit zdraví Evropanů, dostal za úkol prověřit tvrzení, že sušené švestky napomáhají správnému fungování zažívacího traktu. EFSA vycházel ze tří studií a dospěl k závěru, že neexistuje dostatek důkazů pro souvislost mezi pojídáním sušených švestek a normálním fungováním střev.

Britský liberálně demokratický europoslanec Watson otázku projímavých účinků sušených švestek nadnesl v Evropském parlamentu poté, co Evropská unie odmítla uznat, že ovoce jako granátová jablka, bobulovité plody a sušené švestky mají vysoký obsah vlákniny, jejíž konzumace přispívá ke správnému fungování střev. "Vím, že sušené švestky obsahují dvě látky, které mají projímavé účinky," rozčiloval se Watson. "Vyzval jsem Johna Dalliho, komisaře odpovědného za zdraví a ochranu spotřebitelů, k souboji v pojídání sušených švestek, aby se o tom přesvědčil na vlastní kůži," oznámil europoslanec.

Minulý měsíc Evropská unie zase dospěla k závěru, že neexistuje důkaz, že pití vody může zabránit dehydrataci. Následkem toho výrobci balené vody nemohou o této vlastnosti informovat na lahvích, připomíná Telegraph. "To je jasná blbost," rozčiloval se tehdy britský konzervativní europoslanec Roger Helmer. "Euro hoří, Evropská unie se rozpadá a podívejte se na ně: dobře placení úředníci, kterým vadí jasná vlastnost vody a kteří se snaží upřít nám právo říkat to, co je jednoznačně pravda," rozohnil se tehdy Helmer. "Jestli je něco, co dokazuje hloupost velkého evropského projektu, tak to je zrovna tohle," neodpustil si europoslanec.

Zdroj: www.tyden.cz