Hlídejte si dostatek vitaminu C

Imunitní systém bychom měli podporovat po celý rok. Velký vliv na něj má hlavně vitamin C. Ten si naše tělo neumí vyrobit samo, a tak je potřeba ho přijímat v dostatečném množství ve stravě. „Dopřávejte si dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud jste přesvědčeni, že nemáte dostatek vitaminu C, nebojte se sáhnout po kvalitních doplňcích stravy, které dokážou vitamin C zcela doplnit,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.


Co si pamatovat: Doporučená denní dávka vitaminu C je u zdravého dospělého člověka 60 až 100 mg. V případě pobytu v extrémních klimatických podmínkách, onemocnění či velké fyzické zátěže je doporučeno konzumovat 500 až 1000 mg vitaminu C denně. 

Levandule uklidňuje i snižuje tlak 

Tato oblíbená aromatická rostlina má analgetický a uklidňující účinek. Zároveň však podporuje průtok krve, a proto pomáhá při potížích s krevním tlakem. Na léčivý čaj vám postačí 5 g levandule a 250 ml vody. Levanduli zalijte a nechte louhovat 20 minut, přeceďte a můžete pít. Šálek si dopřejte jednou za den, minimálně třikrát týdně. 

Místo soli česnek! 

Ledviny jsou důležitou čističkou organismu, ale často jim dáme zabrat. Pokud máte problémy s ledvinami, doporučuje se omezit množství sodíku ve stravě, a to včetně přidané soli. Česnek poskytuje vynikající alternativu k soli, jídlům přidává chuť a zároveň poskytuje nutriční výhody. Je to dobrým zdroj manganu, vitaminu C a vitaminu B6 a obsahuje sloučeniny síry, které mají protizánětlivé vlastnosti. 

Zdroj: mesicnikzdravi.cz