Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > I maličkosti udrží tělo a mysl v kondici, třeba spánek

I maličkosti udrží tělo a mysl v kondici, třeba spánek

Návrat z dovolené zpět do pracovního uspěchaného tempa je každoročně náročný. 
Stres kolem nástupu dětí do školy i pracovních povinností je často velmi unavující. Jak zpět nabrat sílu či se stresu co nejvíce vyhnout a zachovat si chladnou hlavu? 


„Často právě maličkosti nám pomáhají zůstat v klidu, zároveň nám pomohou mít dobrou náladu. Je důležité myslet i na naše tělo, abychom si zachovali klidnou mysl,“ radí Bohumil Hlavatý z České asociace pro speciální potraviny. 
Jakých rad se držet, abyste zvládli podzim s klidem? 

Pohyb 

Dopřejte si pravidelný pohyb. Užijte si procházku v parku, výlet s rodinou do přírody či si běžte s přáteli zasportovat. Zkuste vyměnit dopravní prostředek za ranní procházku, která vás příjemně povzbudí. I příroda vám dodá energii. Nemusíte nutně chodit každý den do posilovny. Pravidelná delší chůze je pro naše tělo přirozená a skvěle vás nabudí. 

Alespoň šest hodin 

Spánek je základ, kdy si naše tělo fyzicky i psychicky odpočine. Spěte alespoň 6 hodin denně a dopřejte svému tělu dostatek regenerace. O víkendu zkuste vstávat bez budíku, ať se vaše tělo probudí, až bude opravdu odpočinuté. Nedostatek spánku má za následek únavu, frustraci, nervozitu i nevrlost. Ve spojení se stresem to je pak nevítaná kombinace. 

Relaxace 

Od denního shonu je důležité si dostatečně odpočinout. I přestože je období dovolených již za námi, stále si můžete vyrazit na víkendový výlet, který vám pomůže přijít na jiné myšlenky, odpočinout si v přírodě spolu s přáteli či rodinou. Večer zkuste vyrazit za kulturou v podobě divadla či kina. 

Pestrá a kvalitní strava 

Nezapomínejte doplňovat dostatek vitaminů a minerálů, které jsou pro naše tělo zcela zásadní. Nejen že pomohou ubránit se nemocem spojeným se změnou počasí a teplot, ale podílejí se i na duševní rovnováze. Dopřejte si dostatek sezonního a lokálního ovoce i zeleniny. Na podzim se soustřeďte zejména na vitaminy C a D, které vám pomohou bojovat s úzkostmi a také posílí váš imunitní systém. Pro psychickou pohodu vyzkoušejte aminokyselinu L-tryptofan. Kromě toho, že vám pomůže bez problémů usnout, odbourá také agresi a podráždění. Je zodpovědná za tvorbu melaninu, který se dále mění na serotonin, jehož hladina má vliv na naši náladu. 

Pravidelný pitný režim 

Nejen v létě je důležité doplňovat dostatek tekutin. Naše tělo se skládá převážně z vody a její dostatek má velký vliv na jeho fungování. „Čistá voda vám pomůže i proti únavě. Zdržte se sladkých limonád, které vaše tělo jen zbytečně zatěžují a přeslazují,“ radí Hlavatý.

Zdroj: Právo