Pro zdravé žití > Jak napravit žaludek po letních radovánkách? Vsaďte na snadnou dietu!

Jak napravit žaludek po letních radovánkách? Vsaďte na snadnou dietu!

Léto se většinou nese v duchu pohody a volna. Vše se zpomalí a my si daleko více dopřáváme. Dobré jídlo, grilovačky a alkohol jsou přirozenou součástí tohoto krásného ročního období. Jak pomoci žaludku v rekonvalescenci po dovolené a gastronomických radovánkách?

Léto bez pořádné grilovačky by snad ani nebylo léto. Ať už grilujeme tučné sýry, burgery, nebo třeba krkovičku, naše zažívání je vystaveno zatěžkávací zkoušce v podobě konzumační nálože, kterou s sebou toto menu přináší. Na stole máme nejrůznější omáčky a přílohy a většinou i něco dobrého na zapití, a pokud budeme příliš kombinovat, můžeme skončit s nepříjemnými bolestmi břicha nebo pořádným průjmem. Většinou se nejedná o nic vážného, z plného žaludku se vyspíme, průjem zažehnáme dietou...A můžeme začít nanovo. Po takovém období by si však žaludek zasloužil oddech a restart.

Místo zmrzliny ovoce!

Důležité je dbát na dostatečný pitný režim. Aby bylo jasno, mojito ani káva nebo slazené nápoje do něj nespadají. Ideální je zařadit obyčejnou, nebo lépe minerální vodu, která doplní živiny a tělo nastartuje. Vhodné je také přidat si na talíř více čerstvé nebo dušené zeleniny. A místo zmrzliny si dejte sezonní ovoce.

Odlehčit a nechat oddechnout

Celkové odlehčení jídelníčku nás příjemně nabije energií a snáze se nám vykročí do sychravého podzimu.

„Vyvážená strava je základem zdraví. Samozřejmě, že jedna dvě grilovačky nám nenadělají v těle nevratnou paseku, ale je třeba myslet na to, že všeho s mírou. Neustálá a nekontrolovaná konzumace grilovaných pokrmů už by nám potíže způsobit mohla. Naše tělo má dobrou paměť a může nám to pak vrátit i s úroky. Proto je důležité dopřát svému zažívání i menší oddech,“ uvádí Bohumil Hlavatý, ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Pomohou probiotika

Správnou funkci zažívacího traktu můžeme podpořit i užíváním probiotik. Ta nám pomohou se zachováním mikrobiální rovnováhy ve střevech. Probiotika navíc přispívají k lepšímu trávení a regulují ukládání tuků v těle.

Jak se vyhnout přejedení:

● Dodržujte při letních grilovačkách zlaté pravidlo »všeho s mírou«.

● Grilujte i vařte zdravě, dá se to: nahraďte majonézu jogurtovým dipem, upravujte lehčí a libová masa, jezte hodně zeleninových salátů a ke svačině ovoce.

● Pijte s rozumem. Pokud už konzumujete alkohol, určitě mějte po ruce i dostatek vody. Na jednu sklenku vína se doporučuje stejné množství vody

Když už vás postihne průjem

● Hodně pijte obyčejnou vodu.

● Omezte tučná, smažená a sladká jídla.

● Pokud to vydržíte, dejte si jednodenní půst.

● K rychlejšímu doplnění ztracených minerálů je dobré mít po ruce rehydratační roztok, který koupíte v lékárně.

● Pokud by potíže doprovázela horečka, malátnost nebo krev ve stolici, vyhledejte lékaře.

zdroj: www.blesk.cz