Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Jarní únava a deprese vás trápit nemusí

Jarní únava a deprese vás trápit nemusí

Zima už nás konečně pomalu opouští a přichází pro většinu z nás vytoužené jaro. Přechod ze zimního na teplejší období může pro mnohé představovat určitou zdravotní komplikaci, nejčastěji se setkáváme s jarní únavou. Nastartovat znovu organismus po zimě pomůže změna jídelníčku, intenzivní pohyb, otužování a více vitaminů.

Zimní měsíce, nedostatek vitaminů, pohybu a s tím související nárůst váhy mohou mít za následek pokles životního elánu a oslabení imunitního systému. Vzhledem k nedostatku slunečních paprsků jsme ke konci zimy unavení a na někoho mohou dolehnout i slabší formy depresivních nálad. Neváhejte a využijte toto období pro nastartovaní vašeho organismu. Stačí dodržet pár zásad zdravého životního stylu a během relativně krátké doby se můžete dostat opět do skvělé formy.

Česká asociace pro speciální potraviny vám přináší užitečné rady, s kterými se rychle vrátíte do životní pohody.

Nastartujte se pomocí vitaminů

Doplňte vašemu tělu vitaminy, které přispívají k normální funkci imunitního systému a dobré psychické činnosti. Jedná se především o vitamin A, který najdete v mrkvi, rajčatech, zelené listové zelenině, mléčných výrobcích, vaječném žloutku nebo rybách. Nezapomeňte ani na potraviny s obsahem vitaminu B (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, ořechy, kukuřice, pivovarské kvasnice) a vitaminu C (ovoce a zelenina). Jarní únava je v podstatě důsledek několikaměsíčního nedostatku slunečního svitu. Sluneční paprsky přispívají k tvorbě vitaminu D, který je pro náš organismus velmi důležitý. Jeho výborným zdrojem jsou také ryby.

Pokud máte pocit, že je vaše běžná strava na tyto vitaminy chudá, můžete je tělu dodatečně dodat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy, které zakoupíte v lékárnách.

Předejděte špatné náladě

Po zimě mnozí z nás trpí příznaky špatné nálady, úzkosti, napětí a strachu. V mnoha případech však tělu pouze schází esenciální aminokyselina L-tryptofan, která se na udržení dobré nálady nezanedbatelně podílí. Ta je obsažena převážně v červeném a tučném mase, ale tělu ji ve zvýšených dávkách můžeme dodat ve formě doplňků stravy.

Zlepšete si náladu a hýbejte se

Najděte si během jara místa a aktivity, které vás psychicky obohacují. Choďte na procházky do lesa, užívejte si jarního sluníčka, teplejšího vzduchu a sportujte. Záleží jen na vás, který sport vám přináší nejvíce radosti a který si zvolíte. Přes zimu nabraná kila půjdou rychle dolů a vy se budete cítit skvěle. Nezapomínejte na úsměv – má řadu pozitivních vlivů na naše tělo i duši.

Spěte

Spánek je jeden z nejefektivnějších nástrojů pro regeneraci organismu. Snažte se chodit spát každý den v podobný čas. Ideální doba spánku se pohybuje mezi 7 a 9 hodinami.

Dodržujte pitný režim

 

Nedostatek tekutin může být prvotní příčinou únavy a bolestí hlavy. Aby se toxické látky vyplavily z našeho těla, je zapotřebí vypít denně minimálně 2–3 litry tekutin. Vyvarujte se nadměrné konzumace slazených nápojů, kávy nebo alkoholických nápojů. Naopak zařaďte různé bylinné čaje.

 

Zdroj: www.tretivek.cz