Jarní únava? Zbavte se jí!

Projevy únavy a vyčerpání, které se zpravidla objevují koncem zimy a na počátku jara, pocítí čas od času každý z nás. Většinou se na našem stavu podepisuje dlouhá zima, kdy máme nedostatek pohybu, ovoce a zeleniny a někteří jedinci mají i větší příjem potravin.

 

To vše se následně odrazí v našem minimálním životním elánu. Náš imunitní systém je tak v prvních jarních týdnech značně oslaben. Vlivem nedostatku slunečních paprsků nedochází k tvorbě látek, které pozitivně ovlivňují naši dobrou náladu. Náš imunitní systém bojoval den co den s náporem virů i bakterií, proto je organismus vyčerpaný, jsme bez nálady a podráždění. Abychom si počínající jaro mohli náležitě vychutnat, je nutné se rychle vzpružit. I s únavou lze efektivně bojovat, stačí dodržovat několik zásad zdravého životního stylu a naše tělo se během krátké doby může dostat opět do dobré formy.

 
5 nejdůležitějších rad pro boj s jarní únavou

1. Změňte svůj jídelníček a stravovací návyky
Nezapomeňte na potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina) a vitaminu B (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice aj.). Dále se doporučuje do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (rozinky, játra, špenát aj.) a s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. Pokud máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně tělu dodat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Vhodným doplňkem jsou přípravky obsahující guaranu, ženšen, kofein, koenzym Q10, pupalku, echinaceu a Gingo bilobu. S jejich výběrem by vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.
 
2. Zlepšete si náladu
Najděte si během jara místa a aktivity, které vás psychicky obohacují. Choďte na procházky do lesa, užívejte si jarního sluníčka a teplejšího ovzduší. Nezapomínejte na úsměv – má řadu pozitivních vlivů na naše tělo i duši.

3. Hýbejte se
Jaro je ideální období pro vyjížďky na kole, kolečkových bruslích nebo pro běhání. Vyzkoušejte moderní sporty, například jógu nebo pilates, které se dají praktikovat i venku a zvyšují vitalitu a energii v těle.
 
4. Dopřejte si dostatek spánku
Spánek je jeden z nejefektivnějších nástrojů pro regeneraci organismu. Snažte se chodit spát každý den v podobný čas. Ideální doba spánku se pohybuje mezi 7 a 9 hodinami.

5. Dodržujte pitný režim
Nedostatek tekutin může být prvotní příčinou únavy a bolestí hlavy. Aby se toxické látky vyplavily z našeho těla, je zapotřebí vypít denně minimálně 2–3 litry tekutin. Vyvarujte se nadměrné konzumace slazených nápojů, kávy nebo alkoholických nápojů. Naopak zařaďte různé bylinné čaje.

Únava může být příznakem celé řady chorob. Pokud s ní bojujete již delší dobu a nepomáhají vám ani výše uvedené zásady zdravého životního stylu, navštivte lékaře a vaše problémy s ním zkonzultujte.

 

Zdroj: www.life4us.cz