Kloubní onemocnění

 

Níže najdete odpovědi na vaše nejčastější dotazy, které se týkaly kloubních onemocnění. Těšíme se na vaše další otázky.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti kloubů?

Kloubní onemocnění zpravidla přichází s věkem, ale velký vliv má i nadměrná zátěž, jako je obezita či nadváha, aktivní sporty, fyzická námaha, prodělané nemoci, ale také běžné úrazy nebo dědičné dispozice. Nejčastějším onemocněním je artróza, která postihuje zejména lidi od 55 let, ale výjimkou nejsou ani mladší pacienti.

Jak mám postupovat, pokud již delší dobu bolestmi kloubů trpím?

Pokud je bolest intenzivnějšího charakteru a trvá již několik týdnů, je vhodné vyhledat lékaře, který postiženému doporučí další postup a předepíše mu patřičná vyšetření, která pomohou stanovit konkrétní diagnózu a následnou léčbu. Bolesti kloubů nemusí vždy předznamenávat pouze kloubní onemocnění, ale může se jednat také o příznak jiných nemocí jako např. leukemii, chřipku, žloutenku, kvasinkovou infekci, syfilis, zarděnky aj. Vždy je proto vhodné poradit se se svým lékařem.

Jaké látky by měly obsahovat kvalitní doplňky stravy na prevenci nebo zmírnění následků již nemocných kloubů?

Kvalitní doplňky stravy by měly obsahovat tyto látky:

  • Látky ze skupiny SYSADOA (symptomaticky pomalu působící látky proti osteoartroze):

Glukosamin sulfát – základní látka pro tvorbu šlach, vaziva a kloubních chrupavek.

Chondroitin sulfát – je důležitou součástí mezibuněčné hmoty kloubní chrupavky, která má mimořádnou schopnost vázat vodu.  Zabezpečuje tedy elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.

Kyselina hyaluronová – je hlavní složkou kloubní tekutiny, která promazává kloub a tím snižuje tření kloubních ploch.

  • MSM (metylsulfonylmetan) – je významným zdrojem organické síry a je důležitý pro tvorbu kolagenu, chrupavčité a kostní tkáně. Kromě toho má analgetické a antiflogistické účinky, působí tedy proti bolesti a zánětu.
  • Esterifikované mastné kyseliny - podporuje zdraví a pohyblivost kloubů,  potlačují zánět.
  • Rostlinné extrakty (např. z kůry boswellia serrata, zázvor, africká tradiční bylina harpagophytum procumbens) – mají většinou protizánětlivé účinky a pomáhají ulevit od bolesti.

 

Loading...

Nejčastější dotazy