Pro zdravé žití > Letní hrozba klíšťat, které se dá vyvarovat

Letní hrozba klíšťat, které se dá vyvarovat

V teplém počasí se nikdo nechce přehřívat v dlouhých kalhotách a mikině. Odhalujeme tak kůži a chodíme v krátkých kalhotách či sukních a s holými pažemi. Tím však dáváme prostor k útoku malinkých, ale velmi zákeřných parazitů – klíšťat. Jak je od sebe můžete odehnat?

 Asi nikdo na světě nemá rád klíšťata. Už jen představa, že je do vás něco zakousnuté, není příliš oslňující, navíc však tito parazité s sebou nesou riziko přenosu nějaké nemoci. Mezi nejznámější a nejčastější choroby, které klíšťata přenášejí na člověka, patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Borelióza může sama spontánně odeznít nebo se dá léčit antibiotiky. Encefalitida však dokáže nemocného pěkně potrápit, nejčastěji postihuje centrální nervovou soustavu a je důležité nepodcenit léčbu.

Při nalezení zakousnutého klíštěte je nutné jej co nejdříve odstranit. Ideální ovšem je, aby se na nás klíště vůbec nepřisálo. Tomu mohou pomoci různé repelenty a také dlouhé oblečení – například do lesa, který je domovem mnoha druhů hmyzu, je proto nejlepší chodit v dlouhých nohavicích i rukávech. Zároveň si můžeme pomoci užíváním B-komplexu, který funguje jako bezbolestná prevence proti nepříjemnému hmyzímu kousanci. „Vitaminy skupiny B sice užíváme vnitřně, ale vstřebají se i do kůže, kterou prostupují a specificky voní. Člověk nic necítí, ale klíšťatům je tento odér tak nepříjemný, že takového člověka ignorují a nepřisají se na něj,“ vysvětluje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Pro nejlepší efekt se doporučuje užívat doplňky stravy obsahující B-komplex nějakou dobu před klíšťovou sezonou, která bývá na přelomu jara a léta a následně pak na podzim po prázdninách. Tyto vitaminy najdete i v řadě potravin, například v mase, ořechách či pivovarských kvasnicích. Když budete dbát na dostatečnou prevenci, nemusí vás žádné přikousnuté klíště děsit a trápit.

 

zdroj: www.bydlet.cz