Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Letní koupání: Jak se vyhnout zdravotním problémům?

Letní koupání: Jak se vyhnout zdravotním problémům?

Horkých letních dnů jsme se po dlouhé době dočkali také v našich končinách. Vysoké teploty jsou jako stvořené k trávení volného času nebo dovolené v blízkosti vodních ploch.

 

Bohužel v Česku nemáme moře, a tak jsme odkázáni na bazény, koupaliště a přírodní rybníky. Proto je třeba dodržovat jisté zásady, které nám pomohou předcházet zdravotním problémům v souvislosti s nekvalitní vodou. Také bezpečné koupání má svá pravidla.

Jaké jsou nejčastější problémy?

Nejčastější problémy s kvalitou vody se týkají rybníků, ve kterých se během léta často vyskytují řasy, sinice a různé druhy bakterií. Některé jsou pro lidský organismus zcela neškodné, ale jiné mohou přivodit celou řadu zdravotních komplikací. Mezi ty nejčastější spojené s koupáním v nekvalitní vodě jsou střevní a gynekologické problémy. Dále pak alergické reakce a vyrážky na kůži.

Základní pravidla bezpečného koupání

1. Nekoupejte se v neznámých rybnících nebo místech, kde je voda již na první pohled znečištěná.

2. Nikdy se nekoupejte ve stojatých kvetoucích vodách.

3. Pravidelně sledujte varování hygieniků a nekoupejte se tam, kde to není povolené.

4. Po koupání se vždy osprchujte.

5. Jako prevenci dlouhodobých střevních problémů, popř. k jejich zmírnění užívejte v létě probiotika. 6.Pokud po koupání trpíte střevními nebo gynekologickými problémy, vyhledejte lékaře.

Co jsou probiotika a jak fungují? Probiotika jsou  kultury živých mikroorganismů. Nejčastěji se jedná o kmeny bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium. Najdeme je v některých mléčných výrobcích a jsou označovány jako probiotické. Tyto potraviny ale zpravidla neobsahují takové množství, které lidské tělo potřebuje, proto je vhodné v průběhu letních měsíců užívat kvalitní doplňky stravy se zvýšeným obsahem těchto látek.

 „Probiotické bakterie jsou medicínou založenou na důkazech považovány za účinnou ochranu, ale také vhodný doplněk léčby u průjmových onemocnění dětí a dospělých, a to jak infekčních, tak i vyvolaných některými léčivy,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc., a dodává: „Preventivní užívání probiotických bakterií nemá žádné vedlejší účinky na lidský organismus, lze je doporučit, a to zejména u dětí.“

Zdroj: www.freshin.cz