Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Někteří výrobci doplňků stravy zneužívají koronavirovou epidemii

Někteří výrobci doplňků stravy zneužívají koronavirovou epidemii

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) varuje před klamavými informacemi některých výrobců doplňků stravy, které se aktuálně prodávají na internetu s nepovolenými zdravotními tvrzeními slibujícími léčebné účinky ve spojitosti s COVID-19.

Rovněž Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před těmito přípravky, které proti koronavirovému onemocnění ve skutečnosti nemají léčebný účinek, a upozorňuje na podvodné a klamavé jednání internetových prodejců. „Někteří výrobci doplňků stravy se pokoušejí zneužít současnou situaci a prodávají zaručené léky na onemocnění COVID-19. Nic takového ale zatím neexistuje, takže se jedná o klamání spotřebitele. Proto spolupracujeme se SZPI na odstranění těchto prodejců z trhu a snažíme se tyto případy aktivně vyhledávat,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Užitím nepovolených zdravotních tvrzení porušují provozovatelé požadavky nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. „Užívání doplňků stravy je vhodné konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem, případně čerpat informace z relevantních zdrojů a nenechat se zlákat klamavou reklamou. Naše asociace zaštiťuje webové stránky www.prozdraveziti.cz , kde poskytujeme spotřebitelům relevantní informace o zdravotních tématech.“

V tuto chvíli zatím bohužel neexistuje žádná přesně stanovená léčba infekce COVID-19 a není dostupný žádný lék, který by uměl tento virus vyléčit. Nejlepší způsob prevence šíření koronaviru je nenavštěvovat místa s velkou koncentrací lidí a celkově omezit kontakt s lidmi, jelikož vir se šíří z člověka na člověka pomocí kapénkového přenosu. Je také velmi důležitá osobní hygiena, mytí rukou mýdlem či používání dezinfekce, nošení ochranných roušek a správná manipulace s nimi, zvlášť při jejich sundávání, a také posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu.

Dostatečný příjem vitaminu C vám pomůže nejen posílit váš imunitní systém, ale zbaví vás i únavy a vyčerpání. Vitamin C můžete získat z přírodních zdrojů. Nezapomínejte proto na čerstvé ovoce a zeleninu – velký obsah vitaminu C má černý rybíz, citron či červená paprika. Hodně jej obsahuje i rakytník, šípky, medvědí česnek nebo petrželová nať. Pro podporu imunity je důležitý také vitamin D, zejména v období respiračních onemocnění a pokud nemáme dostatek pohybu na slunci. Z minerálů je pro podporu imunity velmi důležitý zejména zinek a selen. „Pokud nejste schopni přijímat dostatečné množství těchto vitaminů a minerálů z přírodní stravy, můžete je doplnit kvalitními doplňky stravy. Buďte však obezřetní při jejich výběru. Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny zastupuje ověřené výrobce, které představují podstatnou část trhu s doplňky stravy, dodržují etický kodex a garantují kvalitu výroby,“ říká Bohumil Hlavatý.