Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na cestovní lékárničku!

Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na cestovní lékárničku!

Období letních dovolených se kvapem blíží a všichni doufáme, že nám vyjde teplé a slunečné počasí. Ti, kteří mají namířeno na jih Evropy nebo do exotických krajin, mají bezesporu větší naději, ale i v našich končinách může být pěkně.

Před každou dovolenou nás čeká s ní spojené balení, kromě oblečení, potravin, společenských her, dokladů atd. bychom rozhodně neměli zapomenout na kapesní lékárničku, která nás může nejednou zachránit.


Většina z nás už se nemůže dočkat, až s rodinou či přáteli vyrazí na letní dovolenou, opustí na chvíli každodenní stereotyp a bude mít čas jen pro sebe a své blízké. Na co bychom při balení se na dovolenou rozhodně neměli zapomenout, je cestovní lékárnička, která bývá mnohdy k nezaplacení. Do ní bychom si kromě léků, které pravidelně užíváme, měli přibalit také přípravky a doplňky stravy, které našemu tělu mnohdy pomohou rychle se vypořádat s daným problémem. Pokud trpíte alergiemi, nezapomeňte také na léky, které proti nim používáte.

Na klidné cestování

Pokud nechcete užívat různé zklidňující léky, existují přírodní doplňky stravy s obsahem tryptofanu, který stojí za tvorbou serotoninu, hormonu dobré nálady, jenž pomáhá odbourat stres. V případě, že máte před sebou dlouhou cestu autem a budete řídit, opatřete si přírodní doplňky stravy s obsahem theaninu, které pomáhají potlačit únavu. 


Proti rýmě a nachlazení:

* Nosní sprej nebo kapky do nosu

* Antibakteriální pastilky

* Volně prodejné léky na více příznaků chřipky (existuje jich několik desítek, při výběru se poraďte s lékárníkem)

* Vitamin C


Proti žaludečním a střevním problémům:

* Probiotika a prebiotika (odborníci doporučují užívat je již několik týdnů před odjezdem, hlavně pokud se chystáte do exotičtějších destinací)

* Živočišné uhlí

Úrazy se nám nevyhýbají ani na dovolených, proto do lékárničky přibalte:

* Obvazy

* Náplasti

* Chladivý gel s přírodními výtažky

* Dezinfekci

Pozor na sluníčko

Většina z nás se už naučila používat krémy s vysokým UV faktorem, ale ani ty nemusejí vždy ochránit před spálením nebo alergickou reakcí kůže na sluneční paprsky. Před plánovaným opalováním je dobré několik týdnů dopředu užívat doplňky s obsahem betakarotenu, které naší kůži pomohou se na sluníčko připravit. Pokud už dojde na spálení a zarudnutí pokožky v důsledku opalování, oceníte přípravky s obsahem panthenolu nebo aloe vera, které pomohou podrážděné kůži s rychlejší regenerací.

Pokud trpíte na časté pálení a podráždění očí, nezapomeňte do lékárničky přibalit také oční kapky. Díky nim si budete moci užít bezbolestný pohled a zážitky z dovolené si více vychutnáte.


Cestujete do zahraničí? Vždy se připojistěte!

Nikdy nevíte, co vás může během dovolené potkat, a proto se před cestou do zahraničí vždy připojistěte. Pojistit se můžete u celé řady bank a pojišťoven a nejedná se zpravidla o velké částky. Naopak pokud v zahraničí budete muset vyhledat lékařskou péči a pojištěni nebudete, připravte se na to, že vás ošetření a případná léčba nebo zákrok v nemocnici může přijít na opravdu hodně peněz, a můžete se tak dostat do nepříjemné situace.


Rada na závěr: V případě, že se váš zdravotní stav nebude lepšit, vyhledejte vždy lékaře, který vás adekvátně vyšetří a případně nasadí léky na předpis a určí další postup léčby.

 

Zdroj: www.clubzena.cz