Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Ochrana kloubů je důležitá v každém věku

Ochrana kloubů je důležitá v každém věku

Bolestmi kloubů a jejich onemocněním trpí v posledních letech čím dál tím častěji také mladí lidé. Příčinou může být genetická dispozice, nesprávná životospráva, sportování nebo jde o následek úrazu.

Jedním z nejrizikovějších období pro úrazy, které mohou mít za následek i trvalejší postižení kloubů, jsou zimní měsíce kvůli sezonním sportům, jako je lyžování či bruslení. Důležitá je proto prevence.

Zvýšená fyzická námaha vede k vyšší tvorbě reaktivních forem kyslíku. Nadbytek kyslíkových radikálů v organizmu způsobuje oxidační poškození bílkovinných struktur a ty pak mohou být příčinou zánětu některých tkání. Nejčastěji jsou tomuto riziku vystaveni zejména ti, kteří aktivně provozují nějaký druh sportu. Rekreační sportovci, kteří nejsou dlouhodobě trénováni na vyšší fyzickou námahu, kterou musí vynaložit při svém pobytu na horách, si mohou snadno způsobit úrazy končetin a kloubů. Jednou z prevencí před takovými úrazy může být zvýšený přísun vitaminů (vitamin C, beta-karoten, vitamin E) a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek.

Jednou z doporučovaných prevencí je také zvýšený příjem některých nutraceutik, jako např. pojivových bílkovin (kolagen, elastin), mukopolysacharidů (chondroitin) nebo jednotlivých cukerných komponent (glukosamin), a to zejména v kombinaci s nutraceutiky s protizánětlivým účinkem. Jde především o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny eikosanovou a dokosahexaenovou a metylsulfonylmetan. „Všechny tyto látky lze získat ze správně zvoleného složení denní stravy, jako např. z dostatku ovoce bohatého na barevné pigmenty (borůvky, brusinky, maliny), rybích produktů a zeleniny. U zvýšené fyzické aktivity pak obohacením diety vhodně vybranými doplňky stravy,“ dodává MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.

Přehled účinných látek obsažených v kvalitních kloubních preparátech:

  • Glukosamin sulfát – látka nezbytná pro syntézu komplexních sacharidů v kloubní tekutině a vazivu, má protizánětlivý a analgetický účinek.
  • Chondroitin sulfát – mukopolysacharid zabezpečující elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.
  • MSM (metylsulfonylmetan) – látka s analgetickými a protizánětlivými účinky.
  • Esterifikované mastné kyseliny (Celadrin TM) – podporují zdraví a pohyblivost kloubů,  potlačují zánět.
  • Aminokyseliny – mají pozitivní vliv na kvalitu kloubů, kostí a chrupavek.
  • Vápník a hořčík – účinně zabraňují řídnutí kostí (osteoporóze).

Bolest kloubů může být způsobena řadou faktorů. Pro stanovení diagnózy a následné léčby je vhodné navštívit lékaře. Bolest kloubů může signalizovat také jiné zdravotní potíže, jako např. dnu, metabolická onemocnění či infekci nebo zánět.

Zdroj: www.promediamotion.cz