Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Pečujte o své zdraví a užijte si ničím nerušenou zimu

Pečujte o své zdraví a užijte si ničím nerušenou zimu

25.11.2016

Teploty klesají a první sníh leží už i v českých horách. V těchto chladných dnech je samozřejmě víc než potřebné pečovat o svůj organismus, předejít chřipce či nachlazení. S blížící se zimou a zmiňovaným sněhem navíc přicházejí i myšlenky na lyžování a další oblíbené zimní sporty.

Z jakých důvodů se všichni těšíme na zimu? Ano, hned po vánočních svátcích jsou to právě nejrůznější sportovní aktivity – lyžování, snowboarding, bruslení, běžky a spousta dalšího. Je to ale zároveň velká zkouška pro nás organismus. Nejenže je důležité se řádně oblékat, ale se zvýšenou pohybovou aktivitou je třeba dbát i na klouby a jejich správné fungování.

K bolesti kloubů může dojít z mnoha různých příčin. Může se jednat o různá degenerativní onemocnění, mezi něž patří např. artróza. Další příčiny můžeme hledat v přetížení šlach, kloubním zánětu či poškození chrupavek a vazů.

Jak se tedy o klouby správně starat a předejít tak nepříjemným komplikacím, které by vám rázem mohly nejen zimní radovánky překazit?

  1. Důležité je dbát na zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminu E a D a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinky.
  2. Posilujte imunitu svého organismu a dodržujte zásady zdravého životního stylu. Pro tyto účely můžete využít např. vitamin A, B komplex, vitamin C, antioxidanty, jód, měď nebo zinek. Můžete přidat i doplňky stravy na bázi betaglukanů.
  3. Hlídejte si svoji váhu, protože nadváha je častou příčinou vzniku artrózy. Především lidé, kteří trpí obezitou, mají při zatěžování kloubů větší bolesti.

Pokud bolestmi kloubů trpíte nebo cítíte, že své klouby nadměrně zatěžujete, obraťte se na svého lékaře, který vám poradí a popřípadě zvolí vhodný způsob léčby.

 

Zdroj: www.tretivek.cz