Pro zdravé žití > Podzim plný nachlazení je tady. Jak se mu bránit?

Podzim plný nachlazení je tady. Jak se mu bránit?

Léto uteklo jako voda a najednou máme podzim. Sychravé počasí, přeháňky, ráno zima na čepici a odpoledne můžete jít skoro v tričku. Mnoho lidí se navíc po volnějším létě vrátilo ke svému akčnějšímu režimu, a oslabená imunita tak není nic překvapivého – viry a bakterie mají cestu do těla otevřenou. Jak se proti tomu můžeme bránit?

Podzim bývá pro mnoho lidí jedním z nejnáročnějších období roku. Děti se vracejí do škol, pracovní režim začíná opět nabírat obrátky a člověk neví, kam dřív skočit. Když se k tomu ještě přidá nevyzpytatelné počasí, kdy bychom za jeden den mohli prostřídat čepici a sandály, není se co divit, že mnoho lidí začne trápit rýma, bolest v krku a kašel. Jak se takovému nachlazení vyhnout a jak podpořit imunitu?

Obzvláště v dnešní době je nutné myslet na imunitu a zdraví na prvním místě. Rýma dovede pěkně potrápit a v kombinaci s teplotou nás může dokonce vyřadit na několik dní z běžného provozu. S ohledem na obavy v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 je ještě víc namístě dbát na prevenci a snažit se své zdraví maximálně podpořit, aby k žádné nemoci ideálně ani nedošlo.

Velmi osvědčeným bojovníkem proti nejrůznějším nachlazením je vitamin C. Je důležitý pro náš imunitní systém, jeho nedostatek vede k větší náchylnosti organismu k infekci a onemocnění. Vitamin C si tělo neumí samo vyrobit, a proto je nutné jej do těla dostávat jinak – jako součást stravy nebo pomocí nejrůznějších doplňků. Není však doplněk jako doplněk: „Při užívání vitaminu C pomocí suplementů je určitě dobré myslet na množství, které je v námi vybraném produktu obsaženo. Některé produkty obsahují 1000 mg vitaminu C, některé 250 mg, takže záleží, jestli nám jde ještě o prevenci, nebo na sobě už cítíme nějaké příznaky onemocnění. Je dobré poradit se s odborníky v lékárně nebo přímo s lékařem, ti vám nejlépe pomohou vybrat vhodný doplněk,“ upozorňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Je dobré nezapomenout ani na dalšího pomocníka na cestě za zdravím, vitamin D. Mezi jeho mnohé benefity patří podpora obranyschopnosti a pomáhá nám také lépe zvládat infekce. Mimoto se jedná také o často zmiňovaný vitamin, který může zmírnit průběh onemocnění, a to i pokud jde o obávaný koronavirus.

Důležité je však myslet na pestrou stravu, která je vždy základem zdraví a spolu s pohybem i zdravého životního stylu.

zdroj: www.hledamzdravi.cz