Pozor na koronašmejdy!

Lék zatím není, ale falešných tvrzení přibývá

PRAHA (bkk) – Zatím neexistuje léčba, ani není žádný dostupný lék, který by nemoc Covid-19 léčil. Přesto se najdou tací, kteří na současné pandemii chtějí jen vydělat. Někteří výrobci doplňků stravy slibují zázračné účinky svých produktů v boji proti koronaviru. Přitom nás jen balamutí...

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) v posledních týdnech zjišťují nárůst zneužívání koronavirové pandemie některými prodejci doplňků stravy na internetu.

Objevují se zde klamavé informace o doplňcích stravy, které slibují údajné léčebné účinky ve spojitosti s Covid-19. Jde ale o nepovolená zdravotní tvrzení, jelikož zmíněné přípravky nemají proti onemocnění žádný léčebný účinek.

Doplňky stravy jsou potraviny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky. „Ty jsou vyhrazené pouze léčivům,“ vysvětluje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Právě v případě užití nepovolených zdravotních tvrzení se výrobci doplňků stravy dopouštějí podvodného jednání, za což jim hrozí pokuta.

Jdou po nich

Že prodejců, kteří parazitují na koronavirové epidemii, stále přibývá, potvrzuje i ředitel ČASP Bohumil Hlavatý:

„Spolupracujeme se SZPI na odstranění těchto prodejců z trhu a snažíme se tyto případy aktivně vyhledávat.“ Dále dodává, že užívání doplňků stravy je lepší konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem než se nechat zlákat klamavou reklamou.

Nenechte se zlákat klamavou reklamou. Doplňky stravy patří mezi potraviny a nelze jim připisovat léčebné nebo preventivní účinky. Nejen doplňky stravy, ale třeba i lahvové víno se zakázaným léčebným tvrzením

Důležitá je prevence

Nezapomínejte, že nejlepší prevencí šíření nového typu koronaviru je, pokud to jde, zůstat doma. Velmi důležité je dodržování správné hygieny rukou, nošení ochranných roušek a správná manipulace s nimi a také posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu.

Mějte dostatek »céčka«

Dostatečný příjem vitaminu C vám pomůže nejen posílit váš imunitní systém, ale zbaví vás i únavy a vyčerpání. Vitamin C můžete získat i z čerstvé ovoce a zeleniny.

Šup na sluníčko!

Pro podporu imunity je důležitý také vitamin D, který se v kůži tvoří působením slunečních paprsků, kterých je v současné době dost. Z minerálů je pro podporu imunity velmi důležitý zejména zinek a selen.

Kde ho najdete?

Velký obsah vitaminu C má černý rybíz, citron či červená paprika. Hodně jej obsahuje i rakytník, šípky, medvědí česnek nebo petrželová nať.
Zdroj: Aha!