Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Připravte organismus na letní dovolenou

Připravte organismus na letní dovolenou

Letní období je pro cestování jako stvořené.

Většina z nás již má nějakou tu dovolenou naplánovanou a chystá se ke Středozemnímu moři, Jadranu, do exotických končin nebo ji stráví se svými blízkými v tuzemsku.Kromě standardních příprav a balení věcí, které budeme během této doby mimo domov potřebovat, bychom rozhodně neměli podcenit přípravu našeho organismu, a to hlavně na opalování nebo možné žaludeční a střevní komplikace spojené s konzumací jiných pokrmů a horšími hygienickými normami, než na jaké jsme obyčejně zvyklí.

Nejčastějším zdravotním problémem během letních dovolených je spálení pokožky. Zažil ho téměř každý a bohužel si velká část populace stále neuvědomuje, že nadměrné vystavování se slunečním paprskům s sebou nese značná zdravotní rizika. Kromě zarudnutí nebo svědění může způsobit vznik rakoviny kůže, která je čím dál více rozšířená nejen u starších jedinců, ale i u zástupců mladších ročníků a často může vést až k úmrtí pacienta. Tím hlavním pravidlem, jak spálení pokožky předejít, je, že minimalizujeme vystavování našeho těla přímým slunečním paprskům. Tuto skutečnost většina z nás ovšem není schopna zcela dodržet nebo si nedovedeme představit, že z dovolené u moře nepřijedeme opálení. Proto je potřeba zaměřit se na správnou péči a používat kvalitní opalovací prostředky s vysokým UV faktorem a nezapomenout ani na aplikaci speciálních krémových přípravků po opalování, které kůži dodají potřebné živiny a pomohu jí s regenerací. Naší kůži můžeme rovněž pomoci užíváním doplňků stravy s vyšším obsahem beta-karotenu nebo lykopenu. Tyto látky chrání pleť při nadměrném slunění a zároveň přispívají k delšímu efektu opálení.

Druhým nečastějším zdravotním problémem v průběhu dovolené bývá tzv. cestovatelský průjem. Ten je spojený s horšími hygienickými standardy při přípravě potravin. Objevuje se zpravidla v prvním týdnu dovolené a většinou po 3–5 dnech odezní. Existují ovšem případy, kdy některé jedince postihuje později nebo dokonce až po návratu domů. 100% mu zamezit nelze, ale pokud se důkladně zaměříme na prevenci, lze mu do značné míry předcházet nebo zmírnit samotný průběh onemocnění. Nejúčinnější je užívání kvalitních probiotik ve formě doplňků stravy. S jejich konzumací je ideální začít již měsíc před dovolenou a pokračovat v ní několik týdnů po návratu. Tělo se tak rychleji zregeneruje a minimalizujete výskyt zažívacích problémů.

Dovolená je pro většinu z nás tím nejlepším okamžikem během roku, kdy si chceme odpočinout a zažít spoustu příjemných zážitků a nabrat síly. Proto bychom neměli přípravu našeho organismu podcenit a vyvarovat se zdravotních problémů nebo je alespoň minimalizovat.


Zdroj: www.klinikazdravi.cz