Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Správná výživa dětí – prevence před obezitou

Správná výživa dětí – prevence před obezitou

6.3.2016

Obezitu lze v současnosti považovat za skutečný zdravotnický problém, a především u dětí. V poslední době totiž právě u nich dochází ke snižování energetického výdeje při běžném fungování, a to v důsledku upřednostňování sezení u počítače před pohybovými aktivitami. Vliv na správné návyky, jak pohybové, tak stravovací, má přitom především rodina.Obezitu lze v současnosti považovat za skutečný zdravotnický problém, a především u dětí. V poslední době totiž právě u nich dochází ke snižování energetického výdeje při běžném fungování, a to v důsledku upřednostňování sezení u počítače před pohybovými aktivitami. Vliv na správné návyky, jak pohybové, tak stravovací, má přitom především rodina.

Obezita se dá definovat jako přílišné přibývání tělesného tuku, kdy se tuk nadměrně ukládá kvůli tomu, že příjem energie převyšuje její výdej. To s sebou nese mnoho zdravotních rizik, např. ortopedické komplikace, kardiovaskulární onemocnění, metabolické či psychosociální poruchy apod. Pro obézního člověka jsou také typické problémy jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo zvýšená zátěž kloubů.

Nadměrná tělesná hmotnost dítěte je přitom vstupenkou k obezitě v dospělosti, proto je důležité dbát na prevenci v podobě nejen pohybových aktivit, ale i správných stravovacích návyků. Ty se utváří především v rodině, proto jsou rodinné zvyklosti ohledně jídla v životě dítěte velice zásadní. Pokud dítě vidí své rodiče každý večer sedět u televize a pojídat chipsy, pravděpodobnost, že i ono bude mít sklony trávit čas tímto způsobem, je daleko vyšší než třeba v případě, kdy rodina např. společně často jezdí na výlety a nevyhýbá se pohybovým aktivitám. Je tedy opravdu nezbytné vést dítě ke zdravé výživě a správným stravovacím návykům. Mezi ně patří i správný stravovací režim. Za vhodné je považováno 5 až 6 jídel denně, tj. snídaně, oběd, večeře a dvě svačiny během dne.

Rodiče by se přitom měli vyvarovat nevhodných zásahů, jako je přidávání, zbytečně velké porce nebo třeba i sladkost za odměnu. Snídani, která je považována za základ a start dne, by děti neměly jíst ve spěchu. Co se týče svačiny, místo sladkostí by rodiče obecně měli volit pro své ratolesti spíše ovoce a zeleninu a večeře by neměla být podávána těsně před spaním. Samozřejmě kromě jídla je důležitý i pitný režim v podobě 1 až 2 litrů tekutin denně. Opět by rodiče neměli vybírat pouze ze slazených limonád a džusů.

Pokud děti naučíme správně a pravidelně jíst pestrou a vyváženou stravu a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, budeme dbát na jejich celodenní pitný režim a zajistíme jim pohybové aktivity jako náplň volného času, který tak nebudou trávit jen u počítačů, předejdeme tím nejen mnohým zdravotním komplikacím, které se pojí s nadváhou a obezitou, ale poskytneme našim potomkům šanci na kvalitní život i dále v dospělosti. V případě, že vaše dítě není schopno dodržovat zásady pravidelné a zdravé stravy, je vhodné doplnit jeho výživu potravinovými doplňky, s jejichž výběrem vám poradí lékař nebo lékárník.

Mezi vhodné doplňky stravy, jež jsou určené přímo pro děti, patří například přípravky s chromem, kde je uváděn příznivý efekt na regulaci hladiny krevního cukru, dále doplňky stravy s vlákninou, která prodlužuje pocit sytosti a snižuje výsledný glykemický index pokrmu, či přípravky s obsahem kyseliny linolenové (CLA), která účinně zvyšuje a podporuje odbourávání tuků.

Pokud ve stravě vašeho dítěte není dostatečné množství potřebných vitaminů, i ty lze v dnešní době dodávat v podobě doplňků stravy. Účinný je zejména vitamin A, komplex vitaminů B, vitamin C a zinek. Dobrým pomocníkem pro dětskou imunitu jsou také probiotika. Na rozdíl od užívání léků probiotika dětské tělo nezatěžují, a naopak pomáhají budovat a posilovat imunitní systém.

Zdroj: www.zena-in.cz, 4. 3. 2016