Pro zdravé žití > Nemoci a zajímavé články > Zajímavé články > Užijte si léto a chraňte před sluncem správně pokožku

Užijte si léto a chraňte před sluncem správně pokožku

11.6.2017

Léto je pro většinu lidí nejoblíbenějším ročním obdobím – prázdniny, moře, koupání, opalování, teplo. Zdá se to být dokonalou a ničím nerušenou idylkou. Sluneční paprsky nám nejen skýtají požitek z denního světla, ale dodávají též energii a mimo jiné i krásný bronz a potřebný vitamin D. Jenže s sebou bohužel přinášejí také několik ale v podobě negativního vlivu na naši pokožku – UVA/UVB záření či riziko dehydratace.

Každý ví, že mazat se opalovacím krémem při vystavování se slunci je nezbytností. Je nicméně také důležité vědět, jaký ochranný faktor je pro nás nejlepší a jak o pokožku správně pečovat. Je potřeba si v těle udržovat dostatečnou hladinu vody, v horkém počasí ji tedy musíte doplňovat ve zvýšené míře. Dostatečný obsah hydratačních látek a přiměřené množství lipidů byste měli kontrolovat i při výběru, resp. používání kosmetických přípravků. Kromě vysokých teplot a silného slunečního záření se na dehydrataci podepisuje i klimatizace, neboť z dlouhodobého hlediska bere z pokožky potřebnou vláhu.

K samotnému opalování si pořiďte opalovací krémy, na obličej však používejte krémy určené pouze na tvář – na přímém sluníčku používejte na pleť krémy s minimálním faktorem 50. Hodit se vám bude i tyčinka na rty a samozřejmě kvalitní sluneční brýle. Aplikaci přípravků na opalování je nutné opakovat, ideálně každé dvě hodiny.

Samozřejmě nastávají i nemilé situace, kdy se namazat zapomeneme, usneme na sluníčku nebo zůstaneme příliš dlouho ve vodě – pak nás nepříjemné spálení pokožky nemine. Pomocí různých hojivých gelů, balzámů či mlék však můžeme zmírnit bolest, svědění či pálení. Důležité je v takových případech zasáhnout co nejdříve, čímž předejdete většímu zarudnutí, zanícení nebo i loupání spálené kůže.

Jako doplněk vhodný při slunění doporučuje Česká asociace pro speciální potraviny konzumaci betakarotenu. Betakaroten sice neochrání před spálením, ale připraví pokožku na slunění, prodlouží opálení a pomáhá chránit proti působení volných radikálů.Buďte připraveni se správnou výbavou a užijte si léto, aniž byste se potýkali s nepříjemnými následky dehydratace či spálené kůže.

Jak v létě chránit čerstvé jizvy
Pokud máte čerstvé jizvy je důležité, předtím než jdete na sluníčko volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou ty s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.  S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme  po 3-6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv,  říká MUDr. Lucia Mansfeldova, dermatoložka, Perfect Clinic Dermatology.

Jdou jizvy zcela odstranit?
Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. „Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy.  Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou.  A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

 

Zdroj - jomagazin.cz